Borsa İstanbul’da 6 hisse güne tedbirle başlayacak

0

Investing.com – Borsa İstanbul tarafından yapılan bildirimlerde 6 hissenin güne tedbirle başlayacağı açıklandı.

Sermaye Piyasası Kurulu kararı uyarınca devreye alınan Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında DGATE, INTEM ve SMART payları bugün seans başından 28/03/2024 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar kredili işlemlere konu edilemeyecek.

DGATE ve SMART payları dünkü işlemlerde günü taban fiyatından kapattı. INTEM ise günü %6,33 düşüşle tamamladı.

KERVN, MEPET ve TGSAS payları 29/02/2024 tarihli işlemlerden (seans başından) 28/03/2024 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar emir paketi tedbiri ile işlem görecek.

Emir paketi tedbiri, “piyasa emri ve piyasadan limite emir girişinin kısıtlanması”, “emir iptalinin, emir miktar azaltımı ile emir fiyat kötüleştirmesinin yasaklanması” ve “emir toplama bilgi yayınının kısıtlanması” uygulamalarını kapsamaktadır.

İlgili paylarda halihazırda uygulanmakta olan kredili işlem yasağı ve brüt takas tedbirleri de emir paketi tedbirlerinin uygulandığı süre boyunca devam edecek.

KERVN, dün taban fiyatına yakın bir kapanış görürken 15 Şubat’tan bu yana devam eden yükseliş trendinde ikinci sert düşüşünü gerçekleştirdi. MEPET, son 7 işlem gününde değerini %50’nin üzerinde artırdıktan sonra dün %5’i aşan geri çekilmeyle günü 12,91 TL’den kapattı. TGSAS, hafta başından bu yana yatay kalırken 41 – 47 TL aralığındaki volatil hareketleriyle dikkat çekti.