BYD Avustralya’da elektrikli otomobil serisini genişletiyor

0

Çinli otomobil üreticisi BYD, bir dizi yeni elektrikli araç (EV) modeliyle Avustralya pazarında önemli adımlar atıyor ve devlet teşvikleri ile yüksek benzin fiyatlarının yol açtığı satış artışından yararlanıyor.

Başbakan Anthony Albanese liderliğindeki İşçi Partisi hükümetinin 2022 yılında iktidara gelmesinden bu yana, elektrikli araçların benimsenmesi ülkenin emisyonları azaltma stratejisinin odak noktalarından biri haline geldi. Bu politika değişikliği, elektrikli otomobillerin 2023 yılında Avustralya’daki tüm yeni otomobil satışlarının %7,2’sini oluşturmasıyla sonuçlandı ve bu oran bir önceki yıl %3,1’den önemli bir artış gösterdi.

Avustralya pazarına 2022 yılında giren BYD’nin satışları geçen yıl neredeyse altı kat artarak 12.000’in üzerinde araca ulaştı. Şirket şu anda ülkenin elektrikli araç pazarında %14’lük bir paya sahip ve %53’lük bir paya sahip olan Tesla’yı geride bırakıyor. BYD’nin Avustralya’daki distribütörü EVDirect’in CEO’su David Smitherman, şirketin başlangıçta erken benimseyenlere ve tutkulu EV alıcılarına satış yaptıktan sonra ana akım pazarı hedefleme niyetini dile getirdi.

BYD bu yıl Avustralya’daki ürün gamına iki SUV ve bir kamyonet ekleyerek toplam ürün sayısını altıya çıkarmayı planlıyor. EVDirect ayrıca önümüzdeki 18 ay içinde 30 yeni lokasyon ekleyerek bayi ağını genişletiyor ve toplamda 55 lokasyona ulaşıyor. Şirket, aralarında Uber’in de bulunduğu şirketlere filo satmaya başladı.

Çin devletine ait bir kuruluş olan SAIC Motor, Avustralya’da MG markası altında bir plug-in hibrid ve bir elektrikli roadster dahil olmak üzere üç yeni model piyasaya sürecek ve EV ve hibrid tekliflerini beşe çıkaracak. Bu arada, şu anda pazarda iki elektrikli aracı bulunan ve üç tane daha yolda olan Ford ve Avustralya’da ilk elektrikli otomobilini piyasaya süren Toyota gibi köklü otomobil üreticileri de oyunlarını hızlandırıyor.

Avustralya’nın Çinli otomobil üreticileri için cazibesi, yerel bir otomobil üretim endüstrisinin olmaması ve korumacı ticaret engellerinin getirilme ihtimalinin düşük olması nedeniyle artıyor. Çinli startup Leapmotor, Stellantis ile ortak olarak Avustralya’yı kilit bir pazar olarak belirledi.

Avustralya hükümeti, bazı tüketiciler için elektrikli araç kiralama ve satın alma anlaşmaları için vergi muafiyetleri uyguladı ve en kalabalık üç eyalet, elektrikli araçların 2030 yılına kadar tüm yeni otomobil satışlarının %50’sini oluşturması için iddialı hedefler belirledi. Bu önlemler, BYD Atto 3 SUV’u için indirim alan Mark Adamson ve artık aracını şarj etmek için yakıt maliyetlerine kıyasla önemli ölçüde daha az harcayan Peter Alley gibi tüketiciler için önemli tasarruflar sağladı.

Elektrikli araçlara yönelik artan taleple birlikte, pazarın geleceğine ilişkin tahminler de değişmektedir. PwC, elektrikli araçların 2027 yılına kadar Avustralya’daki yeni otomobil satışlarının yarısını temsil edebileceğini tahmin ederken, bir Fitch Group birimi olan BMI, 2032 yılına kadar %18’lik bir pay öngörüyor. Mevcut döviz kuru 1 $ – 1,5333 Avustralya dolarıdır.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.