C3.ai hisseleri güçlü 3. çeyrek sonuçları ve görünümüyle yükseliyor

0

Yapay zekâ yazılım sağlayıcısı C3.ai’nin hisseleri Perşembe günü piyasa öncesi işlemlerde yaklaşık %18’lik önemli bir artış kaydetti. Bu artış, şirketin analistlerin beklentilerini aşan üçüncü çeyrek performansının yanı sıra güçlü kurumsal talepten kaynaklanan sağlamlaştırılmış bir tam yıl tahminine yanıt olarak geldi.

2022’nin kapanışından bu yana C3.ai’nin hisseleri %165 artarak şirketin değerini 3,56 milyar dolara çıkardı. Bu büyüme, aktif yatırımcıların, özellikle de genişleyen yapay zeka sektörüne yatırım yapmak isteyen perakende yatırımcıların büyük ilgisini çekti.

Buna karşılık, yapay zeka teknolojisinin önde gelen isimlerinden Nvidia’nın piyasa değeri aynı zaman diliminde %431 oranında artış gösterdi.

C3.ai’nin toplam gelirinin yaklaşık %90’ını oluşturan abonelik gelirindeki artış, güçlü çeyrek performansında önemli bir faktör oldu. LSEG verilerine göre abonelik geliri %23 artışla 70,4 milyon dolara ulaşarak ortalama analist tahmini olan 66,77 milyon doları aştı.

D.A. Davidson analisti Gil Luria, şirketin federal sektördeki başarısına ve tüketim geliri davranışına benzer modeller sergileyen daha fazla çok yıllı abonelik anlaşması imzalamasına dikkat çekti.

C3.ai’nin hisseleri 34,98 dolardan işlem görürken, piyasa açılışında altı ayın en yüksek seviyesine ulaşmaya hazırlanıyor ve şirketi kapsayan 14 aracı kurum tarafından belirlenen 28,50 dolarlık medyan fiyat hedefini çoktan aştı. C3.ai için ortalama not “tut”, ancak D.A. Davidson fiyat hedefini bir önceki hedef olan 28 dolardan 30 dolara yükseltti.

Redwood City, California merkezli şirket ayrıca 2024 yılı için gelir tahminini daha önceki 295-320 milyon dolar tahmininden 306-310 milyon dolar aralığına indirdi. Bu güncellenmiş tahmin, analistlerin 306,1 milyon dolarlık beklentilerinden büyük ölçüde daha yüksek.

Ayrıca C3.ai, 1 Mart’tan itibaren Juho Parkkinen’in yerine Hitesh Lath’ın finans müdürü olarak göreve başlamasıyla şirket içi liderlik değişikliğini duyurdu. Parkkinen ise finans başkan yardımcılığı görevini üstlenerek şirketteki görevine devam edecek.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.