Duolingo hisseleri güçlü 2024 gelir tahminiyle sıçradı

0

Popüler dil öğrenme platformu Duolingo’nun hisseleri Perşembe günü piyasa öncesi işlemlerde %20’nin üzerinde önemli bir artış kaydetti. Şirket, 2024 yılı için beklenenden daha iyi bir gelir öngördü ve iyimser tahminini çevrimiçi öğrenmenin yükselen trendine ve yapay zekanın (AI) hizmetlerine entegrasyonuna bağladı.

“Freemium” modelini benimseyen platformun, piyasa öncesi kazançların sürdürülmesi halinde piyasa değerine yaklaşık 1,68 milyar dolar eklemesi bekleniyor. LSEG verilerine göre Duolingo’nun 2024 yılı için gelir tahmini 717,5 milyon dolar ile 729,5 milyon dolar arasında yer alıyor ve ortalama analist tahmini olan 699,3 milyon doları aşıyor.

Seaport Global, Duolingo’nun giderek dijital çözümlere yönelen bir sektör olan çevrimiçi dil öğrenme pazarındaki liderliğine dikkat çekti. Şirket ayrıca, analistlerin başarılı olarak kabul ettiği bir hamle olan üretken yapay zekayı (GenAI) tekliflerine dahil ederek adımlar attı.

Mart 2023’te Duolingo, GenAI özelliklerine sahip Duolingo Max adlı yeni bir abonelik seviyesini tanıttı. CFO Matt Skaruppa, kazanç sonrası yaptığı bir görüşmede premium teklife yönelik güçlü tüketici ilgisinin altını çizerek şunları söyledi: “Max teklifimiz için daha yüksek fiyatlarda çok fazla talep gördük.”

Duolingo’nun iş modeli, kullanıcıların platforma ücretsiz olarak erişmesine izin verirken aynı zamanda premium abonelik ve uygulama içi satın alımlar da sunuyor. Şirket, 31 Aralık’ta sona eren çeyrekte %51’lik bir artışla toplam 191 milyon dolarlık rekor bir ciro elde ettiğini bildirdi. Dördüncü çeyrekte ayrıca ücretli abonelerde de bir artış görüldü ve yaklaşık %60’lık bir artışla 6,6 milyona ulaştı.

Duolingo’nun hisselerinin piyasa öncesi işlem fiyatı 235 doların üzerine çıkmasına rağmen, on üç analist tarafından belirlenen 251,50 dolarlık medyan fiyat hedefiyle karşılaştırıldığında bu hala %6’dan fazla bir indirimi temsil ediyor.

Ayrıca şirket, dördüncü çeyrekte bir önceki yılın aynı dönemine göre günlük aktif kullanıcı sayısını %65 ve aylık aktif kullanıcı sayısını %46 artırarak kullanıcı etkileşiminde önemli bir büyüme yaşadı.

AJ Bell şirketin performansına ilişkin şu değerlendirmede bulundu: “Temel ölçütlerin çoğu çok etkileyici, dolayısıyla hisse fiyatlarındaki olumlu tepki de bundan kaynaklanıyor… Gelirde, kullanıcılarda ve abonelerde büyük bir büyüme görüldü.”

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.