Endo, Opana ER pazarlama soruşturması konusunda anlaşmaya vardı

0

DUBLIN – Endo International plc (OTC: ENDPQ), opioid ağrı kesici Opana ER’nin bağlı kuruluşu Endo Health Solutions Inc. (EHSI) tarafından pazarlanmasına ilişkin ABD Adalet Bakanlığı (DOJ) soruşturmalarını çözmek için bir anlaşmaya vardığını bugün duyurdu.

Anlaşma, Nisan 2012’den Mayıs 2013’e kadar pazarlama uygulamalarıyla ilgili bir kabahat suçunun kabulünü içeriyor ve bir sorumluluk kabulü olmaksızın sivil iddiaları çözüyor.

DOJ kararlarıyla bağlantılı ödemeler, Endo’nun ilk olarak 19 Aralık 2023’te sunulan Yeniden Yapılanma Planı’nda belirtilen küresel bir prensip anlaşmasının şartlarıyla uyumlu olacak. Plan, şirketin devam eden finansal yeniden yapılandırma çabalarının bir parçasıdır.

EHSI’nin suçunu kabul etmesi, Federal Gıda, İlaç ve Kozmetik Yasası kapsamında yanlış markalama için tek bir katı sorumluluk kabahatiyle ilgilidir.

Suçunu kabul etmesine rağmen, sivil uzlaşma EHSI tarafından herhangi bir sorumluluk veya kabahat kabulünü içermemektedir. Endo, DOJ soruşturmalarıyla işbirliğini vurgulamış ve 2013 yılından bu yana ABD uyum programını geliştirmek için adımlar atmıştır.

Şirket politikalarında, eğitimlerinde ve risk yönetimi prosedürlerinde önemli değişiklikler yapmıştır. Ayrıca, yeniden yapılandırma sürecinin bir parçası olarak Endo, Kasım 2022’de Ağustos 2030’a kadar yürürlükte kalacak olan Gönüllü İşletme Tedbirini kabul etti.

Endo’nun DOJ uzlaşmasını da içeren önerilen Yeniden Yapılanma Planı İflas Mahkemesi tarafından onaylanmayı bekliyor. Planın onaylanması için 19 Mart 2024 tarihinde bir duruşma yapılması planlanıyor. Şirket, DOJ kararlarının yeniden yapılandırma sonrasında şirketin varlıklarını satın alabilecek kuruluşlara yeni uyum yükümlülükleri getirmediğini belirtmiştir.

Bu duyuru Endo International plc’nin basın açıklamasına dayanmaktadır.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.