Herbisite toleranslı Camelina mahsullerinde verim10 ilerlemeleri

0

WOBURN, Mass. – Bir tarımsal biyobilim şirketi olan Yield10 Bioscience, Inc. (NASDAQ:YTEN), genetiği değiştirilmiş kışlık Camelina çeşitlerinin ABD’deki ilk saha testlerinde başarılı ön sonuçlar elde ettiğini bildirdi. Bu çeşitler, belirli herbisitlere karşı toleranslı olacak şekilde tasarlanmış olup, potansiyel olarak yetiştiriciler tarafından benimsenmelerini ve büyük ölçekli ürün rotasyonlarına entegrasyonlarını kolaylaştırmaktadır.

2023’ün sonbaharında başlatılan saha testleri iki tür Camelina’yı içeriyordu: biri yaygın bir herbisit olan glufosinata toleranslı, diğeri ise hem glufosinata hem de toprakta kalıcı olduğu bilinen Grup 2 herbisitlere tolerans sağlayan yığılmış bir özelliğe sahip. Sonuncusu, önceki ürünlerin hasadından sonra kışlık Camelina ekimi için özellikle önemlidir.

Herbisit toleransı olmayan kontrol Camelina bitkileri, Grup 2 herbisit kalıntıları içeren toprakta yetiştirildiğinde önemli hasar gösterdi. Buna karşılık, herbisit toleransı (HT) özelliklerine sahip mühendislik ürünü kışlık Camelina sağlıklı kalmıştır.

Bu özellikler, ürünün benimsenmesi ve su ürünleri ve beslenme pazarları için biyoyakıt hammaddeleri ve omega-3 yağları üretilmesi için gerekli görülmektedir.

Yield10 Bioscience’ın Baş Bilim Sorumlusu Kristi Snell, Camelina çeşitlerini farklılaştırmak ve mevcut ürün rotasyonlarına sorunsuz entegrasyonu kolaylaştırmak için herbisit toleransı özelliklerinin önemini vurguladı.

Şirket, 2024 baharında glufosinat püskürtme ile daha fazla test yapmayı ve yaz hasadının ardından tohum verimini, yağ içeriğini ve genel agronomiyi değerlendirmeyi bekliyor.

Yield10 Bioscience daha önce USDA-APHIS’ten glufosinat toleranslı ve istiflenmiş herbisit toleranslı Camelina çeşitlerini ABD’de ekmek ve yetiştirmek için yeşil ışık almıştı. Camelina’yı glufosinat etiketine dahil etmek için bir başvuru ABD Çevre Koruma Ajansı’nda beklemede.

Şirket, Camelina sativa’yı yenilenebilir dizel ve sürdürülebilir havacılık biyoyakıtlarının yanı sıra çeşitli uygulamalar için omega-3 yağları da dahil olmak üzere büyük ölçekli tohum ürünleri üretimi için sürdürülebilir bir platform mahsulü olarak geliştirmeyi amaçlamaktadır.

Bu gelişme, Yield10’un ticari planının bir parçasıdır ve faaliyetlerini sürdürmek için yeterli mali kaynaklara bağlıdır. Bu makaledeki bilgiler Yield10 Bioscience’ın basın açıklamasına dayanmaktadır.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.