Hong Kong bitcoin ETF varlıkları 100 milyon dolara yükseldi

0

CSOP Asset Management tarafından yönetilen Hong Kong’un en büyük bitcoin vadeli işlem borsa yatırım fonunun (ETF) yönetimindeki varlıklar son beş ayda beş kat artarak 100 milyon doların biraz üzerine çıktı. Bu büyüme, kripto para biriminin değerindeki son artışa katılan yerel yatırımcılara atfediliyor.

Kripto para ticareti arenasına girmekte nispeten yavaş davranan Hong Kong, 2022’nin sonlarında ilk üç kripto para vadeli ETF’sini onayladı. Bu ETF’lerden biri olan CSOP Bitcoin Futures ETF, özellikle Şubat ayında talepte önemli bir artış gördü.

CSOP Varlık Yönetimi sabit gelir başkan yardımcısı Alessandro Zhu, bu yıl Amerika Birleşik Devletleri’nde spot bitcoin ETF’lerinin onaylanması ve piyasaya sürülmesinin yatırımcı ilgisini artırdığını belirtti.

Birçok kişi, sınırlı bitcoin arzının fiyatlarını yükselteceğine inanıyor. Zhu ayrıca bitcoin’in Hong Kong hisse senetlerini önemli ölçüde aşan performansının yatırımcı talebini daha da körüklediğini belirtti.

Çin anakarasında kripto para ticaretinin yasak olmasına rağmen Zhu, offshore Çin finans kurumlarının Hong Kong’da bulunan bitcoin ETF’lerine yatırım yapmalarına izin verildiğine dikkat çekti.

Perşembe günü itibariyle, bitcoin 63.000 $ civarında işlem görerek ay için %45’lik bir artışa işaret etti ve Kasım 2021’deki yaklaşık 69.000 $’lık rekor seviyelerine yaklaştı. CSOP Asset Management tarafından yönetilen bir başka ürün olan CSOP Ether Futures ETF’nin de yönetim altındaki varlıkları bu yıl iki katına çıktı.

CSOP Bitcoin Vadeli İşlem ETF’si için işlem hacimleri arttı ve geçen yıl 0,97 milyon dolar olan ortalama günlük ciro bu yıl 2,8 milyon dolara yükseldi. Bu ciro seviyesi, Wharf (Holdings) gibi Hong Kong’un bazı emlak devleriyle karşılaştırılabilir.

Piyasa katılımcıları, şehir yetkililerinin Hong Kong’u bir sanal varlık merkezi olarak kurma hevesi göstermesi nedeniyle, Hong Kong’un yıl içinde ilk spot bitcoin ETF’sini onaylayabileceğini tahmin ediyor. Victory Securities’in yönetici direktörü Kennix Chan, son aylarda Hong Kong Menkul Kıymetler ve Vadeli İşlemler Komisyonu’na sunulan spot bitcoin ETF’leri için birkaç başvuru ile Hong Kong’un bitcoin ETF’si için umut verici işaretlere dikkat çekti.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.