Hormel Foods’un hisseleri beklenenden yüksek kazanç ve satış raporlarının ardından artış gösterdi

0

Hormel Foods Corporation (HRL), ortalama analist tahminini 0,07 $ aşarak ilk çeyrek düzeltilmiş hisse başına kazancını (EPS) 0,41 $ olarak açıkladı. Şirketin geliri de tahminleri aşarak 2,92 milyar dolar olan beklentiye kıyasla 3 milyar dolara ulaştı. Açıklamanın ardından, piyasa beklenenden daha yüksek kazanç ve gelire olumlu tepki verdiği için şirketin hisse senedi fiyatı %8 oranında arttı.

Şirket, ürün hacminde %4’lük bir büyüme bildirdi ve bu da bir önceki yılın aynı çeyreğine göre net satışlarda %1’lik bir artışa katkıda bulundu. Faaliyet gelirinde %2’lik bir düşüş olmasına rağmen, düzeltilmiş faaliyet geliri %2 oranında iyileşti. Bu olumlu sonuç, şirketin tüm bölümlerinde beklenenden daha iyi performans gösterilmesine ve Hormel’in operasyonlarını dönüştürme ve modernize etme girişiminde ilerleme kaydetmesine bağlanmaktadır. Yönetim Kurulu Başkanı, Başkan ve CEO Jim Snee, bu çeyrekte elde edilen başarıyı şirketin portföyündeki ürün hacmindeki büyümeye bağlarken, Hormel markalarının sağlamlığına ve başta Planters® atıştırmalık kuruyemiş serisi olmak üzere gıda hizmeti sektöründeki ürünlerine yönelik yüksek talebe vurgu yaptı.

Hormel, tüm yıl için net satış büyümesi tahminini %1 ile %3 arasında ve düzeltilmiş EPS tahminini 1,51 ile 1,65 dolar arasında tuttu. EPS tahmininin merkezi değeri olan 1,58 dolar, analistlerin 1,64 dolarlık konsensüsünün hemen altında yer alıyor. Şirket, gelir için 12,2 milyar dolar ile 12,5 milyar dolar arasında bir aralık öngörürken, merkezi tahmin 12,35 milyar dolar ile ortalama analist tahmini olan 12,406 milyar dolardan biraz daha düşük. Hormel, devam eden dönüşüm ve modernizasyon girişiminin net kazançlar üzerinde mütevazı bir olumlu etki yaratmasını beklemekle birlikte, bir önceki yıla kıyasla bütün kuş hindi pazarındaki düşüşün yıllık mali görünümü önemli ölçüde etkileyeceğini öngörüyor.

Snee, şirketin stratejik yönüne ve hissedarlar için uzun vadeli değer yaratma potansiyeline olan güvenini aktararak Hormel’in gıda hizmeti sektöründe büyümeye olan bağlılığını, uluslararası operasyonlardaki gelişmeleri ve perakende pazarındaki fiyatlandırma stratejilerinin ve ürün yeniliklerinin faydalarını vurguladı.

Kazanç raporunun ardından, 26 $ fiyat hedefiyle hisse senedinin satılmasını öneren Goldman Sachs analistleri, daha yüksek ürün hacimlerinin ve kar marjlarının Hormel’in ilk mali çeyrekteki EPS performansına önemli katkıda bulunduğunu belirtti.

Analistler müşterilerine yaptıkları açıklamada, “Genel olarak, HRL hissesinin 2024’ün ilk mali çeyreğindeki EPS performansının ardından bugün sektördeki benzerlerinden daha iyi performans göstereceğini tahmin ediyoruz” yorumunda bulundu. Hormel’in konferans görüşmesindeki tartışmanın, yönetimin daha önce beklediğine kıyasla bu çeyrekteki hacim ve kar marjı artışlarının kökenleri ve şirketin fiyatlandırma stratejileri hakkında daha fazla ayrıntı gibi konulara odaklanacağını tahmin ediyorlar.

Bu makale yapay zeka yardımıyla oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından gözden geçirilmiştir. Daha fazla ayrıntı için lütfen Hüküm ve Koşullarımıza bakın.