Hyundai virüs saldırısına uğradı!

0

Koreli otomobil üreticisi Hyundai’ın Avrupa şubesinin, 2024 yılının başında Ransomware adı verilen büyük bir virüs saldırısına uğradığı ortaya çıktı. Ocak’ta konuyla ilgili ilk dedikodular yayıldığında, şirketin üst yönetimi bu olayı sadece küçük bir bilgi işlem sorunu olarak nitelendirmişti.

Hyundai virüs saldırısını saklayamadı

Ancak açığa çıkan son bilgiler durumun pek de böyle olmadığını, ortada büyük bir veri hırsızlığı olabileceğini gösterdi. Bunun ardından Hyundai Avrupa yönetimi, skandalı kabul etmek zorunda kalarak üçüncü parti bir virüs yazılımının veri tabanlarının küçük bir kısmına sızmayı başardığını itiraf etti.

Şirket, siber güvenlik uzmanlarıyla birlikte konuyla ilgili yaptıkları yoğun araştırmaların sürdüğünü ve kısa süre içinde olumlu bir sonuç alacaklarından emin olduklarını açıkladı. Ancak Hyundai yönetimi bu virüs saldırısının kimler tarafından yapıldığı, ne kadar büyüklükte bir verinin çalındığı ve çalınan verilerin türü hakkında bir bilgi vermedi.

Fakat ortaya atılan son iddialara göre, virüs saldırısını Black Basta isimli bir hacker grubu gerçekleştirdi ve yaklaşık 3 terabayt büyüklüğünde veri çaldı. Bu verilerin şirketin insan kaynağı, hukuk süreçleri, pazarlama stratejileri ve finansal durumu gibi kritik bilgilerini içerebileceği tahmin ediliyor.

Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce Hyundai’ın ne yapması gerekiyor? Yanıtlarınızı aşağıdaki yorumlar kısmından bizimle kolayca paylaşabilirsiniz. Görüşleriniz bizim için değerli.

Haberin kaynağı

https://shiftdelete.net/hyundai-virus-saldirisina-ugradi