iHeartMedia 4. çeyrek gelirlerinde düşüş bildirdi, beklentileri karşıladı

0

NEW YORK – iHeartMedia, Inc. (NASDAQ:IHRT) bugün 31 Aralık 2023’te sona eren dördüncü çeyreğe ilişkin mali sonuçlarını açıkladı. 1,07 milyar dolar olarak açıklanan gelir, geçen yılın aynı çeyreğine göre %5,2’lik bir düşüş gösterse de 1,04 milyar dolarlık konsensüs tahminini biraz aştı.

Şirketin siyasi gelirler hariç 4. çeyrek geliri yatay seyrederek, daha geniş reklam pazarındaki zorluklara rağmen ana faaliyet alanındaki istikrara işaret etti.

Şirketin dijital ses grubu, gelirin %6 artışla 318 milyon dolara ve podcast gelirinin %17 artışla 132 milyon dolara yükselmesiyle direnç gösterdi. Ancak, çoklu platform grubu, yayın reklamcılığındaki düşüş ve ara dönem seçim yılının ardından siyasi reklamcılıktaki düşüşe bağlı olarak %7’lik bir düşüşle 684 milyon dolara geriledi.

Bu zorluklara rağmen, iHeartMedia’nın bu çeyrekteki düzeltilmiş FAVÖK’ü, 2022’nin 4. çeyreğindeki 316 milyon dolardan düşüşe işaret etmesine rağmen, 205 milyon dolar ile 215 milyon dolar arasında öngörülen aralıkta kalarak 208 milyon dolara ulaştı.

İleriye dönük olarak, iHeartMedia 2024’ün ilk çeyreği için konsolide gelirin sabit kalacağı ya da %2 azalacağı ve düzeltilmiş FAVÖK’ün bir önceki yıl 93 milyon dolardan iyileşme göstererek 100 milyon dolar ile 110 milyon dolar arasında olacağı tahmininde bulundu. Şirket uzun vadede yaklaşık 4x net borç/düzeltilmiş FAVÖK hedefine ulaşmaya odaklanmış durumda.

iHeartMedia Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Bob Pittman, 4. çeyrek sonuçlarından duyduğu memnuniyeti dile getirerek, Dijital Ses Grubu tarafından elde edilen düzeltilmiş FAVÖK ve marjdaki tarihi yüksekliğe vurgu yaptı. Pittman ayrıca şirketin 2024 yılında hem Multiplatform hem de Dijital Ses Gruplarında beklenen büyümeyle birlikte bir toparlanma yılı beklentisinin altını çizdi.

iHeartMedia Başkanı, COO’su ve CFO’su Rich Bressler, kaynakların Dijital Ses Grubuna başarılı bir şekilde yeniden tahsis edildiğini ve şirketin 2024 mali performansında verimlilik çabaları ve öngörülen rekor siyasi reklam yılı ile desteklenen yıldan yıla önemli bir iyileşme beklendiğini belirtti.

Mali raporda ayrıca, 15 milyon dolarlık kıdemli teminatsız tahvillerin geri satın alınması ve 2022’nin 2. çeyreğinden bu yana ödenmemiş anapara bakiyesinin 1,45 milyar dolardan yaklaşık 0,9 milyar dolara düşürülmesi de dahil olmak üzere, yıllık yaklaşık 45 milyon dolarlık faiz tasarrufu sağlaması beklenen proaktif sermaye yapısı iyileştirmeleri de ayrıntılı olarak açıklandı.

iHeartMedia’nın finansal pozisyonu, 31 Aralık 2023 itibariyle sırasıyla 346 milyon dolar ve 772 milyon dolar nakit bakiyesi ve toplam kullanılabilir likiditesi ile sağlamlığını korumaktadır. Şirket, reklam pazarındaki iyileşme işaretlerini takip etmeye ve uzun vadeli finansal hedeflerine bağlı kalmaya devam ediyor.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.