iPhone’daki ‘i’ ne anlama geliyor?

0

iPhone’daki ikonik “i” harfi, iMac, iPad ve iPod gibi diğer Apple ürünleriyle birlikte yıllardır hayatımızda var. Basit gibi görünse de Apple’ın geçmişini araştırdığımızda iPhone’daki ‘i’ harfinin aslında çok daha önemli olduğunu görüyoruz.

iPhone’daki ‘i’, ilk olarak 1998 yılında iMac ile başladı

iPhone’daki “i” harfinin yolculuğu, 1998 yılında Steve Jobs’un liderliğinde Apple’ın çok önemli bir cihazı olan iMac ile başladı. Jobs başlangıçta bu cihaza “MacMan” adını vermeyi düşünüyordu, ancak reklamcı Ken Segall, cihazın internet merkezli özelliklerini vurgulamak için “iMac” adını önerdi. Jobs da kabul etti ve ‘i’ önekini alan ilk cihaz Mac oldu.

Bununla da bitmiyor. iPhone’daki “i” harfi internetten daha fazla anlam içeriyor: Bireysellik (individual), öğretim (instruct), bilgi (inform) ve ilham (inspire).

iMac’in başarısının ardından Apple, iBook ve iPod gibi sonraki ürünlerinde de “i” harfini benimsedi ve bu markayı iyice sağlamlaştırdı. Ardından 2007’de mobil iletişim ve bilgi işlemde devrim yaratan iPhone ile tanıştık.

Apple, “Mobi” veya “TriPod” gibi alternatif isimleri düşünmesine rağmen, internete vurgu yapan ve artık markayla özdeşleşmiş “i” harfini kullanarak iPhone isminde karar kıldı.

Apple, iPhone’daki “i” harfinin anlamını spesifik olarak tanımlamamış olsa da, internet iletişimi ile olan ilişkisi bariz. iPhone, iPod’u geride bırakarak Apple’ın en başarılı ürünü haline gelirken, adı da teknoloji tarihindeki yerini sağlamlaştırdı.

Özetle, “i” harfi, Apple’ın, iMac ile anlamlı bir şekilde hayatımıza girmesinin ardından markayla o kadar özdeşleşti ki, diğer internete bağlanan cihazlarda da bu harfi görmeye başladık. Tabii her internete bağlanan Apple cihazının adı “i” harfi ile başlamıyor.

Bu konuyu biliyor muydunuz? Veya merak ediyor muydunuz? Düşüncelerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşmayı lütfen unutmayın.

Haberin kaynağı

https://shiftdelete.net/iphonedaki-i-ne-anlama-geliyor