Microsoft, Apple’ın kırılmaz denilen rekorunu aştı!

0

Microsoft, geçtiğimiz ocak ayında kendi çıkışı ve Apple’ın yaşadığı düşüş ile dünyanın en değerli şirketi unvanını kazandı. Şimdi ise dünya tarihinin gelmiş geçmiş en değerli şirketi olmayı başardı. Şirket geçtiğimiz Cuma günü tam tamına 3.125 trilyon dolarlık piyasa değerine ulaşarak yeni bir rekora imza attı. Önceki rekor ise 3.09 trilyon dolarla Apple’daydı. İkinci pozisyonuna gerileyen Apple’ın şu anki değeri ise 2.916 trilyon dolar olarak kayıtlara geçti.

Microsoft, nasıl en değerli şirket oldu?

Microsoft’un birincilik tahtına oturmasının en büyük sebebi, firmanın yapay zeka teknolojileri trendini çok iyi yakalaması ve bu alanda büyük yatırımlar yapması olarak gösteriliyor. Geleceğin en hayati teknolojisi olarak gösterilen yapay zeka, şimdiden birçok şirketin iş yapma şekillerini ve üretkenliğini etkilemiş durumda. Microsoft CEO’su Satya Nadella da, bu teknolojinin neredeyse her sektörü yeniden şekillendirme potansiyeli olduğunu söyledi.

Şirketin 2024’ün ikinci çeyreğindeki gelirinin %18 artarak 62 milyar dolara ulaştığı açıklandı. Bu önemli artışın en büyük sebepleri ise Windows 11’e getirilen yapay zeka desteği ve oyun sektöründe dengeleri değiştiren Activision satın alımı olarak gösteriliyor.

CEO Nadella, yaptığı son sunumda da yapay zeka devriminin önemine vurgu yaptı ve bu trendi kaçıran firmaların rekabette çok gerilerde kalacağını iddia etti. Ayrıca yalnızca şirketlerin değil ülkelerin de tüm gelecek planlarını bu gelişmeyi dikkate alarak yapmasını tavsiye etti.

Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce Microsoft’un sıradaki hamlesi ne olmalı? Yanıtlarınızı aşağıdaki yorumlar kısmından bizimle kolayca paylaşabilirsiniz. Görüşleriniz bizim için değerli.

Haberin kaynağı

https://shiftdelete.net/microsoft-apple-rekor