Microsoft duyurdu! Windows’un 40 yıllık uygulamasına yapay zeka dopingi

0

Son dönemlerde Microsoft, yapay zeka tarafına yoğun mesai harcıyor. ChatGPT gibi sohbet botlarının giderek popülerleşmesiyle birlikte şirket, trende ayak uydurmak için geçtiğimiz aylarda yapay zeka aracı Copilot‘u kullanıma sundu. Şu ana kadar birkaç uygulamaya entegre edilen Copilot, şimdi ise Windows Not Defteri programına destek sağlayacak. İşte ayrıntılar…

Windows Not Defteri uygulamasına Copilot ekleniyor

Bilmeyenler için Copilot, Windows 11 ile kullanıma sunuldu. Görev Çubuğu üzerinde yer alan ilgili simgeye tıklayarak başlatabileceğiniz yapay zeka destekli sohbet botu Copilot‘u komut vererek kullanabiliyorsunuz. Araç, Windows özelliklerini yönetebilmenize yardımcı oluyor.

Örneğin Copilot‘tan Windows‘u karanlık temaya geçirmesini veya işinize daha fazla odaklanabilmek için öneriler isteyebilirsiniz. Buna ek olarak pencereleri düzenli hale getirmesini veya bir uygulamayı açmasını da isteyebilirsiniz. Yani pek çok amaç için kullanabilirsiniz.

Microsoft, kısa süre önce Windows 11‘deki Canary ve Devs kullanıcıları için Not Defteri‘ne yönelik bir güncelleme yayınladı. Şirket, bu güncelleme ile birlikte Not Defteri uygulamasına “Explain with Copilot” adında yapay zeka destekli bir özellik eklendiğini duyurdu.

Aktarılan bilgilere sağ tıkladıktan sonra ulaşabileceğiniz söz konusu bu özellik ile Copilot, seçtiğiniz metinde ne anlatıldığını daha detaylı bir şekilde açıklayacak. Örnek vermek gerekirse, bir kodu seçtikten sonra bu özelliği çalıştırırsanız, kodun ne işe yaradığını öğrenebileceksiniz.

Bu yenilik kullanıcılar arasında tartışma yarattı. Kimileri özelliğin pek de gerekli olmadığını dile getirmişken, mutlaka işe yarayacağını söyleyenler de oldu. Sonuç olarak illaki bir fayda sağlayabileceğini söyleyebiliriz.

Şu anda test aşamasında olan Not Defteri için Explain with Copilot özelliğinin herkes için ne zaman sunulacağı şimdilik bilinmiyor. Tahminler, önümüzdeki ayı gösteriyor. Sonuç olarak şimdilik beklemekten başka yapacak bir şey yok gibi görünüyor.

Bunun yanı sıra geçtiğimiz haftalarda çıkan bir habere göreyse Not Defteri’ne karakter sayma özelliği geldi. Bu sayede belge uzunluğunu görebilirsiniz. Bu, Microsoft Word ve diğer metin düzenleyicilerde bulunan kelime sayısı özelliğine benzer şekilde çalışıyor.

Peki siz bu konu hakkında neler düşünüyorsunuz? Yeniliği nasıl buldunuz? Görüşlerinizi aşağıdaki Yorumlar kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.

Haberin kaynağı

https://shiftdelete.net/windows-11-not-defteri-explain-with-copilot