DOLAR31,1446% 0.12
EURO33,8144% -0.01
STERLIN39,5067% 0.04
FRANG35,3906% 0.12
ALTIN2.032,33% 0,01
BITCOIN1.791.1515.352

Microsoft’tan oyuncuları sevindirecek yeni özellik!

Microsoft, PC oyunları için Windows 11 yeni sürümüne Nvidia DLSS özelliğine rakip olacak bir özellik üzerinde çalışıyor.

Yayınlanma Tarihi : Google News

Microsoft, PC oyunları için Windows 11 yeni sürümüne Nvidia DLSS özelliğine rakip olacak bir özellik üzerinde çalışıyor. Bu özellik, Windows 11’in en son test sürümlerinde keşfedildi ve “desteklenen oyunların gelişmiş ayrıntılarla daha sorunsuz oynamasını sağlamak için yapay zekayı kullanma” olarak tanımlanıyor.

Microsoft, Windows 11 için kendi DLSS özelliğini geliştiriyor

Ortaya çıkan özellik, oyunları yükseltmek ve kare hızlarını ve görüntü kalitesini iyileştirmek için yapay zekayı kullanan Nvidia’nın Derin Öğrenme Süper Örnekleme (DLSS) teknolojisine çok benziyor. AMD ve Intel de FSR ve XeSS adında benzer teknolojiler sunuyor. Bu teknolojiler son zamanlarda PC oyunlarında oldukça popüler hale geldi.

Microsoft bu yeni süper çözünürlük özelliğini henüz resmi olarak duyurmadı, bu nedenle tam olarak nasıl çalışacağı veya herhangi bir özel donanım gerektirip gerektirmeyeceği belli değil. Nvidia’nın DLSS’si, RTX serisi grafik kartlarında bulunan tensör çekirdeklerinden yararlanırken, AMD’nin FSR’si ve Intel’in XeSS’si, kendi GPU donanımları tarafından destekleniyor.

Microsoft ayrıca Windows 11 için geliştirilmiş bir renk yönetimi özelliği üzerinde de çalışıyor. Özellikle HDR’yi kullanan en yeni OLED monitörler için faydalı olması bekleniyor.

Yaklaşan değişikliklerle birlikte renk yönetimi, Windows 11’in ana ekran ayarları alanına entegre edilecek ve PC kullanıcılarının sRGB ve DCI-P3 için renk profilleri ayarlamasına olanak tanıyacak. Bu çeşitli renk profillerini otomatik olarak kontrol edecek yeni bir özellik de var.

Microsoft, bu renk yönetimi özelliği hakkında “Otomatik renk yönetimi, uygulamalarınızın ve diğer içeriklerinizin bu ekranda doğru renklere sahip olmasını sağlar” notunu düşmüş. Ancak bunun Windows 11 kullanıcılarının gama eğrilerini kolayca değiştirmesine izin verip vermeyeceği belli değil. Yeni özelliğin, Microsoft’un Windows’ta HDR desteğine daha fazla yatırım yapmasını sağlamış olabilir. Ayrıca sistem genelinde etkinleştirilirse masaüstü deneyiminin solgunlaşmasına yol açabilir.

Haberin kaynağı

https://shiftdelete.net/microsoft-windows-11-dlss-renk-yonetimi