Morgan Stanley, spot Bitcoin ETF ticaretine aracılık için hamle yaptı

0

Investing.com – Küresel bankacılık devi Morgan Stanley (NYSE:MS), Avrupa Fırsat Fonu’nda spot Bitcoin ETF’lerine yatırım yapılabilmesi için başvuruda bulundu.

The Block’s haberine göre küresel banka, dün yaptığı başvuruda spot Bitcoin ETF’lerine aracılık yapabileceğine dair ipuçları verdi. Morgan Stanley tarafından yönetilen fonun önceliği Avrupa’daki şirketlere yatırım yapmak olsa da fonda daha önce GBTC ürününün de bulunduğu biliniyordu. Bankanın ilgili fonda güncelleme yapması, ETF’e dönüştürülen GBTC’nin de ticaretine aracılık edileceğine dair yoruma neden oldu.

Amatörlerin bile profesyoneller gibi kazanabileceği dünyaya adım atın. InvestingPro şimdi %20 indirimde. Kupon kodu: INVTROZEL1A

Sorularınız için destek birimimize buradan ulaşın.

Bloomberg’in ETF analisti olan Eric Balchunas, fonun son birkaç yıldır talebinin azaldığını ve iyi performans gösterse de S&P 500’e kıyasla daha düşük kaldığı üzerinde durdu. Sonuç olarak analist, bu hamlenin bir büyüme stratejisinin parçası olabileceğini söyledi.

Diğer yandan bankanın ilgili fona Bitcoin ETF ürününü %2’den fazla oranda eklemesi durumunda çok şaşıracağını söyleyen Balchunas, benzer ürünlerin Bitcoin’e yatırım oranının yaklaşık %1,1 oranında olduğunun altını çizdi.

Balchunas, Bitcoin’e dolaylı yatırımın bazı niş fonlar için mantıklı olmasa da, çoğu fon yönetim şirketinin bu yeni ETF ürününü sunmak isteyeceğini de sözlerine ekledi.

Bitcoin ETF piyasası rekor hacimler kaydetmeye devam ediyor

Bitcoin ETF ticareti bu hafta ivme kazanırken her gün rekor seviyesini yenilemeye devam etti. 9 spot Bitcoin ETF’in günlük işlem hacmi, dünkü işlemlerde bir önceki güne göre iki katına çıktı ve 6 milyar dolara ulaştı.

Balchunas, piyasa katılımcılarıyla yaptığı görüşmelere atıfta bulunarak hacimdeki bu artışın arbitraj odaklı işlemlerden ziyade organik talepten kaynaklandığını tespit ettiğini dile getirdi.

Bitcoin, ETF kaynaklı talebe bağlı olarak dün 64.000 dolar seviyesine ulaştı. Son 24 saatte %12’yi bulan değer artışı kaydeden Bitcoin, en son Kasım 2021 döneminde gördüğü fiyat seviyesinde hareketini sürdürüyor.