MWC’de HONOR ile yapay zekanın geleceği aydınlanıyor

0

HONOR, Qualcomm ve GSMA iş birliğiyle geliştirilen insan odaklı yapay zeka teknolojisi, açık iş birliği ve gizliliğin korunması gibi özellikleriyle dikkat çekiyor. 

MWC Barcelona 2024’te, HONOR’un CEO’su George Zhao bilgilendirici bir panel tartışması için sektör liderleriyle bir araya geldi. “Yapay Zeka Geliştirmede İnsanları İlk Sıraya Koymak: Akıllı Cihazlar için Yapay Zeka Oluştururken Dikkat Edilmesi Gereken Temel Hususlar” başlıklı oturumda GSMA Ltd. CEO’su John Hoffman ve Qualcomm Technologies Inc. MCX Grup Genel Müdürü Alex Katouzian da yer aldı. Gerçekleştirilen oturumda, kullanıcı gizliliği sağlanırken sezgisel, insan merkezli bir deneyimi savunan yapay zeka cihazları tasarlamanın öneminin altı çizildi.

Zhao, HONOR’un özünde insan ihtiyaçlarına göre tasarlanmış yapay zeka cihazları geliştirme taahhüdünü şu şekilde dile getirdi; “Yapay zekanın işletim sistemini yeniden yapılandıracağına ve gelecekteki akıllı telefon deneyimimizi yeniden inşa edeceğine inanıyoruz. HONOR, yapay zeka stratejimizi MagicOS ve tüm HONOR cihazlarına entegre ederek ilerletecek ve her etkileşimde kullanıcılarımızı memnun eden insan merkezli bir deneyim sağlayacağız”. 

HONOR’un cihaz içi yapay zeka konusundaki uzmanlığı, platform düzeyinde yapay zekayı ve sektörün ilk amaç tabanlı kullanıcı arayüzünü (IUI) tamamen entegre eden MagicOS 8.0’ın MWC’de piyasaya sürülmesiyle kanıtlandı. MagicOS 8.0 ayrıca, kullanıcıların tek bir sürüklemeyle uygulamalar arasında sorunsuz bir şekilde geçiş yapmasını ve hizmetlere erişmesini sağlayan amaç tabanlı bir kısayol önerme özelliği olan Magic Portal’a sahip olmasıyla öne çıktı. Ayrıca dünya çapında 100 büyük uygulamayı desteklediğinin altı çizildi. 

HONOR ayrıca, yeni HONOR Magic6 Pro’da açık kaynaklı Llama 2’nin kullanımını göstermek için Qualcomm ile ortaklık kurarak çevrimdışı kullanımda bile cihaz üzerinde yapay zekanın gücünü sergiledi.

Açık Ekosisteme Öncülük

HONOR, Qualcomm ve GSMA gibi küresel ortakları güçlerini birleştirmeye davet ederek açık bir ekosisteme öncülük ediyor. Zhao, “Açık iş birliğini teşvik ederek ve cihaz üzerinde yapay zeka deneyimleri yaratarak kullanıcı deneyimini iyileştirmeyi arzuluyoruz” dedi.

Katouzian, “Herkesin platformlarımız üzerinde geliştirme ve yenilik yapmalarını kolaylaştırmak istiyoruz. İş birliği ve açıklık sektör için harika bir şey. Bu nedenle Qualcomm’un iş ortaklarımızla iş birliği çok kilit bir önem taşıyor. İnovasyon ve teknolojinin ortaklıklarımızı daha güçlü kılacağına inanıyoruz. İş ortaklarımızla ortak projeler gerçekleştirmeye devam ettiğimiz sürece potansiyelimiz gerçekten sınırsız”dedi.

John Hoffman, “Yapay zeka her şeyde devrim yaratmaya hazırlanıyor ve HONOR ve Qualcomm gibi şirketlerin akıllı cihazlarda yenilik yapmasını ve insanların yaşamlarını kolaylaştırmak için cihaz içi yapay zeka teknolojisinden yararlandığını görmekten heyecan duyuyoruz. GSMA, HONOR ile iş birliği içinde, AI çağında 6G terminallerinin geliştirilmesi için büyük bir vizyonun ana hatlarını çiziyor ve gelecekteki endüstri ilerlemeleri için rotayı çizen “6G Terminal Vizyonu” teknik incelemesini yapıyoruz” dedi.

 Tüm Senaryolarda İnsan Odaklı Yapay Zeka Stratejisi

HONOR’un stratejik odağında; yapay zekayı MagicOS’a getirmek, sektörün ilk amaç tabanlı kullanıcı arayüzünü (IUI) tanıtmak, yeni bir çekirdek, yeni kullanıcı arayüzü ve yapay zeka ile güçlendirilmiş birbirine bağlı bir ekosistemi akıllı telefonlardan PC’lere kadar cihazlara dahil etmek ve kullanıcılara cihazlar, uygulamalar ve ekosistemler arası bir deneyim sunmak yer alıyor.

Zhao, “Platform düzeyinde yapay zeka ve LLM’ler, HONOR’un yapay zeka bilgisayarları ve yapay zeka akıllı telefonları gibi yapay zeka cihazlarını kullanıcıların günlük yaşamlarıyla sorunsuz bir şekilde harmanlamasını, niyetlerini anlamasını ve ihtiyaçlarını tahmin etmesini sağlıyor” dedi. Zhao, tüketiciler bu cihazlarla ne kadar çok etkileşime girerse, deneyimin o kadar özel ve yararlı hale geleceğini de sözlerine ekledi.

Alex ayrıca yapay zeka işlemlerinin buluttan akıllı telefonlar ve PC’ler de dahil olmak üzere kişisel cihazlara kaymaya devam ettiğini belirtti. “Modellerin daha iyi nicelleştirilmesi veya küçültülmesiyle ve HONOR gibi ortaklarımızla ve işletim sistemi satıcıları gibi diğer endüstri ortaklarıyla el ele çalışarak, bu yapay zeka bulut yeteneğini ve verilerini alabilecek ve bunların daha fazlasını cihaza taşıyabileceğiz. Cihaz üzerinde yapay zeka için büyüme potansiyeli neredeyse sınırsız” dedi.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı