Nomad Foods 4. çeyrek gelirini kaçırdı, 2024 mali yılı için beklentileri aynı

0

FELTHAM, İngiltere – Nomad Foods Limited (NYSE:NOMD) dördüncü çeyrek için düzeltilmiş hisse başına kazançta (EPS) hafif bir artış bildirirken, gelir analist beklentilerinin altında kaldı.

Avrupa merkezli dondurulmuş gıda şirketi, analist tahmini olan 0,31 Avro’nun 0,01 Avro üzerinde 0,32 Avro’luk 4. çeyrek düzeltilmiş EPS açıkladı. Bununla birlikte, çeyrek geliri 761 milyon Avro olarak gerçekleşti ve 768,83 milyon Avroluk konsensüs tahminine tam olarak ulaşamadı.

Nomad Foods, 2024 yılının tamamı için düzeltilmiş EPS’nin 1,79 €’luk analist konsensüsü ile uyumlu olarak 1,75 € ile 1,80 € arasında olmasını bekliyor. Bu tahmin, 17 Şubat itibariyle geçerli USD/EUR döviz kuruna göre düzeltildiğinde, 1,89 ila 1,95 $ arasında bir düzeltilmiş EPS aralığına karşılık geliyor. Şirket ayrıca tüm yıl boyunca nakit akış dönüşüm oranının %90 ile %95 arasında olmasını bekliyor. Buna ek olarak, organik net gelir büyümesinin pozitif hacim ve karışım sayesinde %3-%4 oranında gerçekleşmesi ve düzeltilmiş FAVÖK’ün %4-%6 oranında büyümesi bekleniyor.

Şirketin 4. çeyrek geliri yıllık bazda %1,4 artış gösterirken, organik gelirdeki %1,9’luk artış temel olarak fiyatlardaki %7,5’lik artıştan kaynaklandı ve bu artış hacim/miksteki %5,6’lık düşüşle kısmen dengelendi.

Bu çeyrekte brüt kâr %8 artarak 208 milyon Avroya ulaşırken, brüt kâr marjı bir önceki yıla kıyasla olumlu fiyatlandırma zamanlamasına bağlı olarak 160 baz puanlık bir iyileşmeyle %27,3’e yükseldi. Düzeltilmiş işletme giderleri, artan pazarlama ve promosyon yatırımları nedeniyle %14 artarak 117 milyon Avroya yükseldi.

Nomad Foods CEO’su Stéfan Descheemaeker, rekor düzeyde satış ve düzeltilmiş FAVÖK sağlayan ekibin performansından gurur duyduğunu ifade etti. Dondurulmuş gıda tüketim trendlerindeki toparlanmaya ve şirketin gelişmiş inovasyon ve pazarlama çabalarıyla organik büyüme sağlayacak şekilde konumlanmasına atıfta bulunarak 2024 yılı için iyimserliğini dile getirdi.

Nomad Foods’un finansal sağlığı, şirketin elverişli piyasa koşullarından ve marka portföyünü ve operasyonel verimliliğini güçlendirmeyi amaçlayan stratejik girişimlerden yararlanmaya hazır olmasıyla birlikte dirençli görünüyor.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.