Odysseus ay aracı sıkıntılı bir haftanın ardından görevinin sonuna yaklaştı

0

Ay’a 50 yıl sonra inen ilk Amerikan uzay aracı olarak tarihe geçen ABD uzay aracı Odysseus, sorunlu bir inişin ardından görevinin sonuna yaklaşıyor. Geçtiğimiz Perşembe günü Ay’a yanlamasına iniş yapan uzay aracı, iletişim sistemleri ve solar şarj cihazlarında sorunlara yol açtı.

Yaşanan sorunlara rağmen NASA, uzay aracının altı bilimsel enstrümanından ve çeşitli ticari yüklerden bazı verileri başarıyla aldı.

Odysseus’un inşası ve fırlatılmasından sorumlu Teksas merkezli şirket Intuitive Machines, proje için NASA’dan 118 milyon dolar aldı. Ancak 22 Şubat’ta yaşanan iniş kazasının ardından şirketin hisseleri piyasa öncesi işlemlerde yaklaşık %6 değer kaybetti ve bu hafta üçte birin üzerinde değer kaybı yaşadı.

Boyu 13 metre olan Nova-C sınıfı iniş aracı 15 Şubat’ta Kennedy Uzay Merkezi’nden SpaceX Falcon 9 roketiyle fırlatıldı. Altı gün sonra Ay’ın yörüngesinde dönmeye başladı. İniş, aracın eğik bir pozisyonda iniş yapmasına yol açan ve planlanan operasyonlarını engelleyen bir son dakika navigasyon sorunu nedeniyle gölgelendi.

Seyrüsefer sorununun nedeni olarak, uçuşa hazırlık ekiplerinin fırlatmadan önce bir güvenlik anahtarının kilidini açmayı ihmal etmelerinden kaynaklanan bir insan hatası tespit edildi. Bu ihmal, aracın lazer güdümlü mesafe bulucularının etkinleştirilmesini engellemiş ve mühendislerin Ay yörüngesi sırasında alternatif bir çözüm geliştirmelerini gerektirmiştir. Bu hatanın iniş aracının çarpık inişi üzerindeki etkisi halen Intuitive Machines tarafından incelenmektedir.

İniş aracının iletişim antenleri ve güneş panelleri de bu garip inişten etkilenmiş ve bataryaları yeniden şarj etme kabiliyeti kısıtlanmıştır. Sonuç olarak, Intuitive Machines Salı günü Odysseus ile teması kaybetmeyi ve potansiyel olarak görevi kısa kesmeyi bekliyordu.

NASA şefi Bill Nelson, iniş aracının 12 derecelik bir açıyla eğilerek bir krater duvarının yakınına inmiş gibi göründüğünü belirtti. Mühendisler, iniş aracının ayaklarından birinin Ay yüzeyine takılarak dinlenmeden önce devrilmesine neden olmuş olabileceğine inanıyor.

Yörüngedeki bir NASA uzay aracı tarafından çekilen bir görüntüde Odysseus, Ay’ın güney kutup bölgesindeki hedef konumunun yakınında küçük bir nokta olarak görülüyordu. Bu görev, 1972’deki Apollo programından bu yana ABD’nin Ay’a ilk inişini işaret ediyor ve NASA’nın bu on yıl içinde astronotları Ay’a geri götürmeyi amaçlayan Artemis programı kapsamında ticari olarak üretilen ve işletilen bir uzay aracı tarafından yapılan ilk Ay inişi.

ABD, Ay yüzeyine insan gönderen tek ülke olma özelliğini korurken, bugüne kadar sadece dört ülkenin uzay ajansları Ay’a yumuşak iniş gerçekleştirebildi.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.