Sandoz ABD’deki fiyat sabitleme davasında 265 milyon dolara uzlaştı

0

İsviçreli jenerik ve biyobenzer üreticisi Sandoz, Perşembe günü yaptığı açıklamada ABD’de görülen bir fiyat sabitleme davasında uzlaşma anlaşmasına vardığını duyurdu. Şirketin ABD’deki iştirakleri, doğrudan ilaç satın alanlardan oluşan bir sınıfa 265 milyon dolar ödeyecek.

Anlaşma Sandoz’un suç işlediğini kabul etmesini içermiyor.

Anlaşma, ilaç endüstrisindeki fiyat sabitleme iddialarına bir çözüm olarak geldi. İsviçreli ilaç devi Novartis AG’nin bir bölümü olan Sandoz, markalı ilaçlara daha düşük maliyetli alternatifler olması amaçlanan jenerik ve biyobenzer ilaçlar üretmesiyle biliniyor.

İlaçların doğrudan alıcılarını kapsayan dava, ilaç endüstrisindeki fiyat sabitleme uygulamalarına ilişkin daha geniş bir soruşturmanın parçasıydı. Bu tür davalar genellikle şirketlerin jenerik ilaç fiyatlarını yapay olarak yüksek tutarak hem tüketicileri hem de genel olarak sağlık sistemini etkiledikleri iddiaları etrafında dönmektedir.

265 milyon dolarlık uzlaşma önemli bir meblağdır ve şirket aleyhindeki iddiaların ciddiyetini yansıtmaktadır. Bununla birlikte, Sandoz uzlaşmaya vararak uzun sürecek bir yasal mücadeleden ve daha da büyük mali cezalar alma potansiyelinden kaçınmış oldu.

Sandoz tarafından üzerinde anlaşmaya varılan ödeme, iddia edilen fiyat sabitleme faaliyetlerinden zarar gördüğü iddia edilen doğrudan alıcılar sınıfına gidecek. Bunun gibi uzlaşmalar, şirketlerin bir jüri kararının belirsizliğiyle yüzleşmek yerine iddiaları çözmeyi tercih ettiği antitröst davalarında yaygındır.

Sandoz mali koşulları kabul etmiş olsa da, suçun kabul edilmemesi, şirketin fiyat sabitleme iddialarını kabul etmediği anlamına geliyor ve bu da acil yasal zorluğu ortadan kaldırırken duruşunu korumasına izin veriyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.