SEC, Bitcoin ile ilgili yeni teklif için erteleme kararı aldı

0

Investing.com ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, Cboe tarafından teklif edilen Bitcoin ETF’leri için opsiyon listelemesi ve ticareti başvurusuna yönelik kararını erteledi.

SEC tarafından yapılan açıklamada Cboe’nin Bitcoin ETF’lerine dayalı opsiyon işlemleri ticaretine yönelik kararın Nisan sonuna kadar ertlendiği bildirildi. Opsiyonlar, riskten korunma konusunda etkili bir araç olarak görülürken bir tarafın belirli bir zaman aralığı ve fiyata göre sözleşme alıp satmasına imkan tanır. 

ABD’de Cboe’nin haricinde NSYE’nin de emtialara dayalı tröst hisseler için başvurusu bulunuyor. Bununla birlikte Nasdaq, özellikle BlackRock’ın IBIT fonu için opsiyon sunma konusunda ısrarlı. Ocak ayında yapılan başvuruda opsiyonların daha düşük maliyetli bir yatırım aracı ve yatırımcıları riskten koruyan etkili bir araç olacağı belirtildi. 

Bu gelişmenin yanında SEC, NYSE’nin önerdiği kural değişikliğine yönelik taleblere ilişkin kararını da Nisan ayına erteledi.

Opsiyon sözleşmesi ihracı için başvuruda bulunulan BlackRock’ın IBIT ETF’i ise rekor kırmaya devam ediyor.IBIT, şu an 10 milyar dolar varlığı ulaşmış durumda. Diğer yandan ETF’e dönüşmesinden bu yana fon çıkışları görülen Grayscale’in GBTC’sinde şu an 26 milyar dolar değerinde varlık bulunuyor.

Bitcoin’de son durum

Bitcoin bu haftada yukarı yönlü seyrini korurken haftanın son işlem gününe girildiğinde %6,5 civarında değer artışıyla 67.200 dolar bandında işlem görüyor. Bu hafta Salı günü görülen aşağı yönlü volatilitenin ardından son 2 günde toparlanan kripto para, hızlı satışlar sonrası kayıplarını büyük ölçüde geri aldı.