Türkiye’nin Sembol Yapıları Farkındalığın Işığıyla Aydınlanacak

0

Epilepsi hastalığı hakkında toplumsal farkındalığı artırmak amacıyla 12 Şubat Dünya Epilepsi Günü’nde Türkiyenin sembol yapıları mor renk ile ışıklandırılacak

Her yıl Şubat ayının ikinci pazartesi günü kutlanan Dünya Epilepsi Günü’nde epilepsi hastalarının ve yakınlarının sosyal hayatta karşılaştıkları zorluklara dikkat çekiliyor. Bu yıl 12 Şubat’ta kutlanacak Dünya Epilepsi Günü’nde, Türk Epilepsi ile Savaş Derneği’nin epilepsi hastalığı hakkındaki toplumsal ön yargıları kırmak için yürüttüğü Epilepsi İçin Bak farkındalık kampanyasının girişimleri sayesinde Türkiye’nin sembol yapıları, epilepsiyi simgeleyen mor renk ile aydınlatılacak. 

Epilepsi İçin Bak farkındalık kampanyası kapsamında; Fatih Sultan Mehmet Köprüsü, Yavuz Sultan Selim Köprüsü, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Masal Şatosu ve Amasya Kalesi farkındalık ışığını yakacak.

 

Toplumun yüzde 60’ının aksine #GerçeğiGör

Türk Epilepsi ile Savaş Derneği Başkanı Prof. Dr. Nerses Bebek, epilepsi hastalarına karşı ön yargıların karanlığını farkındalık ışığıyla aydınlatmak isteyenleri tarihi ve sembolik binaları mor renkli ışıklarla izlemeye davet etti. Epilepsi Farkındalık Araştırması’nın sonuçlarına göre; çevresinde epilepsi hastası bireylerin olmasından ön yargıları sebebiyle rahatsızlık duyanların oranının ülkemizde yüzde 60 olduğunu belirten Prof. Dr. Bebek, “Değişimi birlikte başlatmamız lazım. Toplumun yüzde 60’ının aksine #GerçeğiGör ve çevrende karşılaştığın epilepsi ön yargılarıyla bilinçlenerek mücadele et” mesajını verdi.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı