UBS, Pure Storage hisse senedi fiyat hedefini 44 dolara yükseltti, nötr duruşunu koruyor

0

Perşembe günü UBS, Pure Storage (NYSE:PSTG) için fiyat hedefini bir önceki 38 dolardan 44 dolara yükseltirken, hisse senedi üzerindeki Nötr notunu korudu. Revizyon, Pure Storage’ın dördüncü çeyrek kazanç raporunun ardından geldi. Raporda 4Ç:24 için mütevazı bir gelir artışı görüldü ve 25 mali yılı için yaklaşık 3,1 milyar dolar ile piyasa beklentilerine uygun bir gelir tahmini sağlandı.

Piyasanın Pure Storage’ın mali sonuçlarına ilk tepkisi, piyasa sonrası işlem faaliyetlerinin de gösterdiği gibi olumlu oldu. Ancak UBS, hem 24 mali yılı hem de 25 mali yılı için öngörülen gelir karışımına ilişkin endişelerin altını çizdi.

UBS’ye göre, gelir ölçütleri Pure Storage’ın tarihsel sermaye harcaması odaklı iş modeliyle uyumlu olacak şekilde ayarlandığında, FY24-FY25 için tahmini bileşik yıllık büyüme oranı (CAGR) yaklaşık %8 olacaktır. Bu oran, 22 ve 23 mali yıllarında görülen sırasıyla %26 ve %24’lük ürün büyümesinden önemli ölçüde daha düşüktür ve bu yıllardaki %37 ve %30’luk abonelik büyümesinden daha düşüktür.

Evergreen ve One gibi ürünler için toplam sözleşme değeri (TCV) satışlarının 25 mali yılında %50 artacağı beklentisine rağmen, UBS Pure Storage’ın uzun vadeli büyüme oranının muhtemelen %10’un altında kalacağını öngörüyor. Ayrıca UBS, gelirin 24 mali yılından 25 mali yılına ertelenen 41 milyon dolarlık telekom siparişine göre ayarlanması durumunda Pure Storage’ın büyüme oranının 24 mali yılı için yaklaşık %7,3 ve 25 mali yılı için %8,3 olacağını öne sürdü.

Bu oran sağlam bir büyümeyi yansıtmakla birlikte şirketin öngördüğü çift haneli büyümeye ulaşmıyor.

InvestingPro İçgörüleri

UBS’nin Pure Storage (NYSE:PSTG) için fiyat hedefini revize etmesinin ardından, yatırımcılar InvestingPro’nun son ölçümlerini özellikle aydınlatıcı bulabilirler. Şirketin piyasa değeri 15,85 milyar dolar gibi güçlü bir seviyede bulunuyor ve bu da yatırımcıların pazardaki konumuna olan güvenini yansıtıyor. Ayrıca, Pure Storage’ın F/K oranı 221,68 ile yüksek olsa da, 2024’ün 4. çeyreği itibariyle son on iki ay için 150,89 olan düzeltilmiş F/K oranıyla daha uygun hale geleceği tahmin ediliyor. Bu durum, net gelirin bu yıl artmasının beklendiği InvestingPro İpucu ile uyumlu olarak, kazanç artışının ufukta olabileceğini gösteriyor.

Bir diğer önemli nokta ise Pure Storage’ın 10,48 ile defter değerine kıyasla primli bir değerlemeye işaret eden Fiyat / Defter oranıdır. Bu metrik, son üç ayda %26,45’lik önemli bir fiyat toplam getirisiyle birleştiğinde, şirketin piyasadaki son dönemdeki güçlü performansının altını çiziyor. Bununla birlikte, Pure Storage’ın temettü ödemediğini ve bunun da gelir odaklı hissedarların yatırım stratejisini etkileyebileceğini belirtmek gerekir.

InvestingPro kullanıcıları, yatırım kararlarına daha fazla bilgi sağlayabilecek ek içgörülere erişebilir. Örneğin, Pure Storage için şirketin likidite pozisyonu, likit varlıkların kısa vadeli yükümlülükleri aşması ve bu yıl kârlılık beklentisi gibi gözlemleri içeren 13 InvestingPro İpucu mevcut. Pure Storage’ın finansal sağlığı ve pazar potansiyelini daha derinlemesine incelemek isteyenler PRONEWS24 kupon kodunu kullanarak InvestingPro’da yıllık veya iki yıllık Pro ve Pro+ aboneliklerinde ekstra %10 indirim sağlayabilir.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.