Vision Pro’nun ideal formuna ulaşması ne kadar sürecek?

0

Apple Vision Pro ile birlikte bir kez daha teknolojide devrim yarattı. Ancak Apple çalışanlarına göre cihaz, henüz tam potansiyeline ulaşmış durumda değil. Peki mükemmel formuna ulaşması ne kadar süre alacak?

Apple Vision Pro, ideal formuna dört jenerasyonda ulaşacak

Apple analisti Mark Gurman’a göre, Vision Pro’nun geliştirilme aşamasında çalışanlar, cihazın ideal formuna ulaşmasının “dört nesil” kadar sürebileceğine inanıyor.

Tasarım, işlevsellik ve kullanıcı deneyimini iyileştirmek için birkaç nesil boyunca yinelemeli geliştirmelerden geçen iPhone, iPad ve Apple Watch gibi önceki çığır açan Apple ürünlerinin evrimiyle karşılaştırmalar yapıldığında bu öngörü doğru olabilir. Ancak Apple’ın Vision Pro kulaklık için benzer bir yıllık yeni ürün döngüsünü benimseyip benimsemeyeceği belirsizliğini koruyor. Aksi takdirde, cihazın tam potansiyeline ulaşması beş ya da altı yıl sürebilir.

Vision Pro’nun gelecekteki modellerinde iyileştirilmesi planlanan temel alanlar arasında, daha küçük, daha hafif ve daha rahat bir tasarımı hedefleyen fiziksel form faktörü yer alıyor. Ayrıca, görüntüleme deneyiminde ve kullanıcının gözlerini dijital olarak başkalarına gösteren EyeSight özelliğinde iyileştirmeler yapılması bekleniyor. Daha küçük ama daha güçlü bir pilin de gelecek modellere entegre edilmesi bekleniyor.

Daha kusursuz bir kullanıcı deneyimi sağlamak için göz izleme ve yazma gibi özellikler için planlanan önemli geliştirmelerle birlikte yazılım yükseltmeleri de bir başka odak noktası. Gurman, mevcut yazılımın beta sürümü gibi hissettirdiğini söylüyor ve günlük kullanım için yeterince rafine edilmesi için yaklaşık bir yıl gerektiğini öne sürüyor.

Bu gelişmelere rağmen, Vision Pro’nun 3.499 dolarlık fiyat etiketi, yaygın olarak benimsenmesinin önündeki en büyük engellerden biri olmaya devam ediyor. Fiyatta yapılacak bir indirim, ürünü daha geniş bir müşteri kitlesi için daha erişilebilir kılacak ve potansiyel olarak daha yüksek talep yaratacaktır.

Şimdilik Vision Pro, esasen bir prototip olarak kabul ediliyor. Bazı analistler Mac bilgisayarların veya iPhone’ların yerini alma potansiyeli hakkında varsayımlar yaparken Gurman, özellikle temel görevler için iPad’lerle rekabet etme olasılığının daha yüksek olduğunu öne sürüyor. Ancak iPad’lerin yerini alma ihtimali bu aşamada uzak görünüyor.

Haberin kaynağı

https://shiftdelete.net/apple-vision-pro-kac-nesilde-ideal-form