App Store’da sahte uygulama paniği! Apple müdahale etti

0

İnsanlar, web sitelerinde ve mobil uygulamalarda kullandıkları şifreleri unutabiliyor. Bunun için en iyi çözümse bir şifre yöneticisi kullanmak. Bu uygulamalar, şifreleri kaydediyor ve gerektiğinde hızlıca erişebilmenizi sağlıyor.

Tabii her alanda olduğu gibi burada da kötü amaçlı yazılımlar hiç eksik olmuyor. Son olaraksa uygulama mağazası App Store‘da popüler şifre yöneticisi LastPass‘in sahtesi ortaya çıktı. Neyse ki Apple, müdahale etti. İşte ayrıntılar…

App Store’da sahte LastPass uygulaması ortaya çıktı

LastPass ekibi tarafından açıklama yapılmasıyla ortaya çıkan “LassPass Password Manager” adlı bu sahte uygulamanın, gerçek uygulama ile aynı simgeyi kullanmadığı ve farklı bir ada sahip olduğu görüldü. Ancak benzerlik nedeniyle ne yazık ki pek çok kullanıcıyı kendine çekti. Uygulamanın App Store‘da yayınlanmak üzere onaydan nasıl geçtiği ise merak konusu.

Herhangi bir kullanıcının verisinin çalınıp çalınmadığı belli değil. Fakat uygulama içerisinde e-posta hesapları, şifreler, adresler, banka hesapları, kredi ve banka kartları gibi birçok önemli veri ekleme seçeneği var. Yani uygulamayı gerçek sanıp kullanan başlayan kişilerin verileri ele geçirilmiş olabilir.

Söz konusu uygulamada aylık 1.99 dolar veya yıllık 9.99 dolar şeklinde yükseltme seçeneği olduğu da biliniyor. Bu noktada geliştiricinin kullanıcı verilerini çalmak yerine bu abonelik sistemi ile para kazanmaya çalışmış olma ihtimali de düşünülüyor.

Sahte şifre yöneticisi LassPass Password Manager, neyse ki geçtiğimiz saatlerde App Store‘dan kaldırıldı. Yani artık indirilemiyor. Herhangi bir kullanıcının verisini çalıp çalmadığı ise önümüzdeki günlerde belli olacaktır.

Eğer bu sahte şifre yöneticisini indirip kullandıysanız, kaydettiğiniz siteler için şifrelerinizi değiştirmenizde büyük fayda var. Bununla beraber kredi ve banka kartı bilgilerinizi eklediyseniz ise kartı iptal etmeyi düşünmelisiniz.

Peki siz bu konu hakkında neler düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi aşağıdaki Yorumlar kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.

Haberin kaynağı

https://shiftdelete.net/lastpass-sahte-sifre-yoneticisi-app-store