AMD yükseliş trendini sürdürüyor!

0

Amerikalı çip üreticisi AMD, yaşadığı yükseliş ile yine gündeme geldi. Açıkladığı 2023 yılı verilerinde de iyi performans gösteren şirket, ezeli rakibi Intel’i oldukça geride bırakmış gibi görünüyor. Ortaya çıkan son bilgilere göre, şirket masaüstü, laptop ve sunucu pazarında her zamankinden daha çok gelir elde ediyor.

AMD yükseliş trendini ne kadar sürdürecek?

Bu trendin ne kadar süreceği ise merak konusu oldu. AMD özellikle sunucu sektöründe artan gelirleriyle dikkat çekiyor. Şirketin geçen yıla göre tam yüzde 4 artış göstererek sektörde yüzde 30’dan fazla bir pazar hacmi elde ettiği konuşuluyor. Bunun ise neredeyse 3 milyar euroya varan bir gelir anlamına geldiğini söyleyebiliriz.

AMD’nin sektördeki ana rakibi Intel, finansal anlamda oldukça kötü bir yıl geçirdi. Geçtiğimiz yıl sunucu alanında tam yüzde 10’luk bir pazar kaybı yaşayan şirketin üst düzey yöneticileri, bu durumun sebebi olarak pazardaki daralmayı ve azalan kullanıcı talebini gösterdi.

Ayrıca Intel çip üretiminde gecikme ve hatalı üretim sorunu yaşarken, AMD çip üretimine hız verdi ve 5 nanometrelik çiplerin seri üretimine başladı. Ek olarak şirket masaüstü ve laptop alanında da yükseliş yaşadı. Ryzen işlemcileriyle rakibinin Core serisinin önüne geçen firma, bu alanda yüzde 20’ye yakın bir pazar payının sahibi oldu.

Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce AMD’nin yükselişi sürecek mi? Yanıtlarınızı aşağıdaki yorumlar kısmından bizimle kolayca paylaşabilirsiniz. Görüşleriniz bizim için değerli.

Haberin kaynağı

https://shiftdelete.net/amd-yukselis-trendini-surduruyor