CIBC, ekonomik gerileme nedeniyle 1. çeyrek kazançlarını düşürdü

0

Canadian Imperial Bank of Commerce (CIBC) ilk çeyrek karında bir düşüş olduğunu açıkladı ve bu düşüşü yumuşayan ekonomi nedeniyle potansiyel kötü borçlar için ayrılan karşılıkların artmasına bağladı.

Kanada’nın en büyük kredi kuruluşları arasında beşinci sırada yer alan banka, 1,30 milyar dolar ya da hisse başına 1,81 dolara denk gelen 1,77 milyar dolar düzeltilmiş net gelir açıkladı. Bu rakam bir önceki yılın aynı döneminde açıklanan 1.84 milyar C$ ya da hisse başına 1.94 C$’a (1$= 1.3586 CAD) kıyasla hafif bir düşüşü temsil ediyor.

Ocak 31’de sona eren üç aylık döneme ilişkin mali sonuçlar, ekonomik koşulların mali yönetimde daha dikkatli olunmasını gerektirmesi nedeniyle bankacılık sektörünün karşılaştığı zorlukları yansıtmaktadır. CIBC’nin kredi zararları için ayırdığı karşılıkları artırma kararı, bu ekonomik zorluklara doğrudan bir yanıt niteliği taşıyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.