Elon Musk’a Twitter için zorla ifade şoku!

0

Elon Musk, bir buçuk sene önce Twitter’ı satın aldı ve olanlar oldu. Platformu baştan aşağı değiştiren Musk’ın bu satın alma nedeniyle başı dertte. SEC 2022 yılından beri Elon Musk Twitter satın alma hamlesini incelemeye aldı. SEC ile yıldızı barışmayan Musk, yeniden ifadeye çağrılıyor.

Elon Musk için Twitter satın alma sonrası zorla SEC ifadesi kararı

Bir dönem dünyanın en zengin iş insanı olan Elon Musk, Twitter satın alma kararı sonrası SEC ile karşı karşıya geldi. ABD Menkul Kıymetler Borsa Komisyonu olan SEC, bu satın almayı ilk anından beri sorguluyor. Aslında Elon Musk daha önce SEC’e konu ile ilgili ifade verdi. Ancak komisyon yeni delillerden dolayı Musk’ı Eylül ayında yeniden ifadeye çağırdı.

Elon Musk ise bu çağrılara cevap vermedi ve SEC’e ikinci kez ifade vermeyi reddetti. Musk bu anlamda SEC’in yanlı davrandığını ve yetkisini aştığını düşünüyor. Elon Musk’ı iyilikle ifadeye getiremeyen SEC ise Kaliforniya Mahkemesi’ne başvurdu.

ABD Sulh Hakimi Laurel Beeler, verdiği kararda SEC’in yanında yer aldı. Buna göre Elon Musk ve SEC bir hafta içinde ortak bir tarih belirlemek zorunda. Eğer ortak bir tarih belirlenmezse mahkeme bu tarihi kendisi belirleyecek. Elon Musk ise zorunlu olarak SEC için ikinci ifadeyi vermek zorunda.

SEC, 2022 yılında gerçekleşen Elon Musk Twitter satın alma hamlesinden sonra bu satın almayı mercek altına aldı. Musk’ın Twitter’ın ne kadar hissesini elinde barındırdığını geç açıklaması ise SEC’in soruşturma açmasına neden oldu.

Elon Musk ise SEC’in kurallara uygun davranmadığı ve yanlı bir soruşturma yürüttüğü görüşünde. Ancak mahkemenin verdiği bu karar sonrası Elon Musk’ın nasıl bir ifade vereceği de merak konusu. Yine SEC’in elinde Twitter satın alma ile ilgili yeni elde ettiği belgeler de merak konusu.

Elon Musk, Twitter’ı satın aldıktan sonra büyük değişiklikler yaptı. Bu anlamda Musk, sosyal medya platformunun adını X yaptı ve kuş logosunu kaldırdı. Şirketten bir çok kişiyi kovan ünlü iş insanı sosyal medya platformuna da yenilikler getirdi. Bunlardan en önemlisi ise paralı üyelikler. Platformda sesli arama, canlı yayın açma, uzun X paylaşımları yapmak gibi önemli değişiklerde karşımıza çıktı.

Haberin kaynağı

https://shiftdelete.net/elon-musk-twitter-satin-alma-sec-zorla-ifade