IBM, gecikme süresini azaltmak için yapay zeka platformunu Mixtral-8x7B ile geliştiriyor

0

ARMONK, N.Y. – IBM, Mixtral-8x7B büyük dil modelini (LLM) watsonx yapay zeka ve veri platformuna entegre ederek yapay zeka tekliflerini genişletti. Mistral AI tarafından geliştirilen ve IBM tarafından optimize edilen bu modelin, gecikme süresini parti boyutuna bağlı olarak potansiyel olarak %35-75 oranında azalttığı ve veri işleme verimini standart versiyona kıyasla %50 oranında artırdığı bildiriliyor.

Geliştirilmiş performans, model boyutunu ve bellek gereksinimlerini azaltan ve işlem hızlarını artırabilen bir süreç olan nicelleştirmeye atfediliyor. Bu geliştirmenin, modeli kullanan işletmeler için maliyetleri ve enerji tüketimini düşürmesi bekleniyor.

IBM’in Mixtral-8x7B entegrasyonu, şirket içinde, üçüncü taraflarca ve açık kaynak seçenekleri tarafından geliştirilenler de dahil olmak üzere çeşitli yapay zeka modelleri sunma taahhüdünün altını çiziyor. Şirketin çoklu model stratejisi, müşterilerin değişen ihtiyaçlarını karşılamayı ve onlara farklı iş fonksiyonları genelinde yapay zeka çözümlerini ölçeklendirme esnekliği sunmayı amaçlıyor.

Mixtral-8x7B, büyük veri setlerini verimli bir şekilde işlemek ve analiz etmek için Seyrek modelleme ve Uzmanların Karışımı tekniğini kullanır ve bağlamla ilgili içgörüler sunar. Bu model, IBM’in, müşterilerin inovasyon ve gelişmiş iş sonuçları için üretken yapay zekadan yararlanmalarını sağlayan kurumsal kullanıma hazır temel modeller sağlamaya yönelik daha geniş girişiminin bir parçasıdır.

IBM Software Ürün Yönetimi ve Büyümeden Sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı Kareem Yusuf, kendi özel iş gereksinimlerine göre uyarlanmış yapay zeka modellerini kullanan müşteriler için seçim ve esnekliğin önemini vurguladı. Watsonx platformu, çeşitli sektörlerdeki yapay zeka geliştiricileri ve iş liderlerinden oluşan güçlü bir ekosistemi desteklemek üzere tasarlanmıştır.

Ayrıca IBM, bu hafta ELYZA Corporation’ın Japon LLM modeli ELYZA-japanese-Llama-2-7b’nin watsonx’ta kullanıma sunulduğunu duyurdu. Platform ayrıca Meta’nın açık kaynaklı modellerine ve diğer üçüncü taraf modellerine de ev sahipliği yapıyor ve önümüzdeki aylarda daha fazlasının eklenmesi bekleniyor.

Bu makalede yer alan bilgiler bir basın açıklamasına dayanmaktadır.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.