Japonya çip üretimi için düğmeye bastı!

0

Japonya, yerel çip üretimini artırmak için gaza basmış durumda. Ülkenin geleceğin anahtarı olarak görülen çip sektöründe rekabet edebilmek adına 300 milyon dolarlık bir bütçe ayırdığı konuşuluyor. Bu bütçe ile, yerel çip üretim fabrikalarındaki verimlilik artırılmaya çalışılacak.

Japonya daha fazla çip üretimi için kararlı

Japonya Ekonomi ve Ticaret Bakanı, ülkedeki çip üretimini doruk noktasına çıkarmak adına gereken Ar-Ge çalışmaları için özel bir araştırma merkezi kurulacağını da doğruladı. Bu merkezin yapay zeka ve nanoteknoloji başta olmak üzere birçok farklı sektör için Japon üretim kapasitesini gözle görülür ölçüde güçlendireceği iddia ediliyor.

Bu yüksek bütçeli girişim özel sektör için ekonomik bir risk oluşturacağından, Japon devleti konuya dahil olarak büyük bir yatırım planı ortaya koydu. Bu plana göre, önümüzdeki 5 sene içinde 2 nanometrelik ve daha küçük çipler üretilecek ve bunlar ülkedeki yapay zeka sektörünün bel kemiğini oluşturacak.

Ancak LSTC gibi özel Japon firmaları da, devlet desteğini de arkalarına alarak özellikle akıllı telefonlar ve elektrikli arabalar için çeşitli yapay zeka çipleri üretmeyi hedefliyor. Eğer bu hedefleri planlanan süre içinde gerçekleşebilirse, TSMC ve Samsung gibi dev çip üreticilerine rakip olan yeni Japon şirketleri görebiliriz.

Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce Japonya çip üretiminde zirveye çıkabilir mi? Yanıtlarınızı aşağıdaki yorumlar kısmından bizimle kolayca paylaşabilirsiniz. Görüşleriniz bizim için değerli.

Haberin kaynağı

https://shiftdelete.net/japonya-cip-uretimi