Microsoft, federallerin radarına girdi! İşte nedeni

0

Son yatırımlarıyla yeniden dünyanın en değerli şirketleri arasına giren Microsoft, yine bir işten çıkarma skandalı ile gündeme geldi. 60.4 milyar dolara satın aldığı Activision Blizzard firmasında Ocak ayında tam 1.900 kişinin işine son veren şirket, Federal Ticaret Komisyonu’nun hedefi oldu. İşte tüm detaylar…

Microsoft yine işten çıkarma yaptı!

Microsoft firmasının satın aldığı başka şirketlerde de yoğun olarak işten çıkarma yaptığı biliniyor. Ancak bu durum Silikon Vadisi’nde son dönemde oldukça sık görülmekte. Covid pandemisi döneminde yoğun olarak işe alım yapan teknoloji şirketleri, pandeminin getirdiği ekonomik büyüme etkisini kaybedince toplu işten çıkarmalara başladı.

Amerikan Federal Ticaret Komisyonu ise Microsoft’un Activision Blizzard’ı satın alırken yaptığı anlaşmada iş gücüne dokunmayacağına dair garanti vermesine rağmen, bu sözünü tutmayarak hukuki olmayan bir karar aldığını öne sürdü. Eğer şirket bundan dolayı suçlu bulunursa, işten çıkardığı kişilere yüklü bir tazminat ödemek zorunda kalabilir.

Microsoft Oyun Bölümü’nün başkanı Phil Spencer ise yaptığı açıklamada, 2024 yılı için yaptıkları bütçe çalışmasında daha az çalışanla yola devam etme kararı aldıklarını, böyle bir kararı almanın oldukça zor olsa da şirketin oyun sektöründeki büyümesini hızlandırmak adına zorunlu olduğunu söyledi.

Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce Microsoft’un yaptığı doğru mu? Yanıtlarınızı aşağıdaki yorumlar kısmından bizimle kolayca paylaşabilirsiniz. Görüşleriniz bizim için değerli.

Haberin kaynağı

https://shiftdelete.net/microsoft-isten-cikarma-yapti