Medtronic, Axonics’e karşı ITC şikayetinde bulundu

0

DUBLIN – Önde gelen sağlık teknolojisi şirketlerinden Medtronic (NYSE:MDT), patentli teknolojisinin izinsiz kullanıldığı iddiasıyla Axonics’e karşı yasal işlem başlattı. ABD Uluslararası Ticaret Komisyonu’na (ITC) yapılan ve ABD Delaware Bölge Mahkemesi’nde açılan bir davayla paralel olan şikayet, Medtronic’in MRI uyumlu implante edilebilir tıbbi cihazlarla ilgili patentlerini ihlal ettiği iddia edilen Axonics ürünlerinin ithalat ve satışının durdurulmasını amaçlıyor.

Medtronic’in açıklamasına göre şirket, Axonics’in inovasyonlarının izinsiz kullanımından elde ettiği kazanç olarak tanımladığı şeyi durdurmaya odaklanmış durumda. Medtronic’in pelvik sağlık bölümü başkanı Mira Sahney, şirketin Axonics’i iddia edilen bu ihlallerden sorumlu tutma niyetini vurguladı.

Medtronic’in ITC’den talebi, ihlale konu olan ürünlerin Amerika Birleşik Devletleri’ne ithalatının soruşturulması ve potansiyel olarak hariç tutulmasıdır. Yeni şikayete ek olarak Medtronic, Axonics’e karşı ABD Kaliforniya Merkez Bölgesi Bölge Mahkemesi’nde devam eden ve Axonics’in ek Medtronic teknolojilerini ihlal ettiğini iddia ettiği ayrı bir ihlal davasında da yer almaktadır.

Medtronic’in çok çeşitli portföyünde kardiyak cihazlar, cerrahi robotlar, insülin pompaları, cerrahi aletler ve hasta izleme sistemleri bulunmaktadır. Şirket 150’den fazla ülkede faaliyet göstermekte ve teknolojileri ve tedavileriyle dünya çapında bireylerin yaşamlarını etkilemektedir.

Bu haber Medtronic plc’nin basın açıklamasına dayanılarak hazırlanmıştır.

InvestingPro Insights

Medtronic (NYSE:MDT) yasal anlaşmazlıkların ortasında fikri mülkiyetini korumak için bir duruş sergilerken, şirketin finansal gücüne ve pazardaki konumuna dikkat çekmekte fayda var. Medtronic, 110,69 milyar dolarlık önemli bir piyasa değerine sahip ve bu da sağlık ekipmanları ve malzemeleri endüstrisindeki ağır sıklet statüsünü yansıtıyor. Bu durum, 2024’ün 3. çeyreği itibariyle son on iki ayda 21,21 milyar dolarlık sağlam brüt kâr ve %65,62’lik yüksek brüt kâr marjı ile pekiştirilerek şirketin satışları kâra dönüştürmedeki verimliliğini ortaya koymaktadır.

Yatırımcılar ayrıca Medtronic’in 47 yıl üst üste temettü ödemelerini sürdürme konusundaki etkileyici geçmişiyle vurgulanan hissedar getirilerine olan bağlılığıyla da ilgilenebilirler. Şirketin %3,31’lik temettü getirisi özellikle gelir odaklı yatırımcılar için caziptir. Tutarlı hissedar değerine olan bu bağlılık, Medtronic’in 10 yıl üst üste temettüsünü artırma geçmişiyle de kanıtlanmaktadır. Bu finansal ölçütler ve hissedar dostu politikalar, Medtronic’in yerleşik pazar varlığının ve operasyonel başarısının göstergesidir.

Daha derin bilgiler edinmek ve Medtronic’in hissedar getirisi ve faiz ödemelerini nakit akışlarıyla karşılama yeteneği gibi ek InvestingPro İpuçlarına erişmek için, ilgilenen okuyucular kapsamlı bir analiz için InvestingPro ‘yu keşfedebilirler. Mevcut 10 InvestingPro İpucu ile, şirketin finansalları ve piyasa performansı hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyen yatırımcılar için zengin bilgiler bulunmaktadır. PRONEWS24 kupon kodunu kullanarak yıllık veya iki yıllık Pro ve Pro+ aboneliklerinde ek %10 indirim kazanabilir ve InvestingPro ‘nun detaylı analizlerinin tüm potansiyelinden faydalanabilirsiniz.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.