Microsoft finans ekipleri için AI Copilot’u tanıttı

0

Finans departmanlarında üretkenliği artırmak amacıyla Microsoft (NASDAQ:MSFT), Microsoft Copilot for Finance adlı yeni bir yapay zeka aracını tanıttı. Bu özel yazılım, finans uzmanlarına potansiyel riskler için veri setlerini analiz etmede, ham verilerden raporlar oluşturmada ve genellikle dışarıdan temin edilebilecek görevleri yönetmede yardımcı olmayı amaçlıyor.

Şirket, aracın fiyatını ya da çıkış tarihini açıklamamış olsa da, belirli sektörler ve iş fonksiyonları için yapay zeka çözümleri geliştirmeye yönelik daha geniş bir girişimin parçası.

Microsoft daha önce de satış ve müşteri hizmetleri rolleri için tasarlanmış benzer yapay zeka araçlarını piyasaya sürmüştü. Bu araçların fiyatı, 30 dolar olan Microsoft 365 için Copilot gibi gerekli yazılımların abonelik maliyetine ek olarak kullanıcı başına aylık 20 dolardı.

Microsoft’un kurumsal başkan yardımcısı Emily He, şirketin Copilot yelpazesini gelecekte pazarlama ve tedarik zinciri yönetimi araçlarını da kapsayacak şekilde genişletebileceğini öne sürdü.

Microsoft Copilot for Finance’in tanıtımı, satış ve müşteri hizmetleri yapay zeka araçlarına güçlü bir vurgu yapan Salesforce ile rekabete yeni bir boyut katıyor. Salesforce kısa bir süre önce Salı günü kendi yapay zeka asistanı Einstein Copilot’un kullanılabilirliğini duyurdu.

San Francisco’da düzenlenen bir medya brifingi sırasında Microsoft, yapay zeka teknolojisinin, Microsoft ve Salesforce tarafından geliştirilenler de dahil olmak üzere müşteri ilişkileri yönetimi (CRM) sistemlerini kullanarak e-postaların oluşturulmasını ve görevlerin tamamlanmasını nasıl kolaylaştırabileceğini sergiledi.

Microsoft’un bir diğer kurumsal başkan yardımcısı Charles Lamanna, Copilot’un satış temsilcilerinin CRM sistemleriyle doğrudan etkileşime girme ihtiyacını azaltma potansiyelini vurguladı, çünkü yapay zeka CRM verilerini otonom olarak koruyabilir ve güncelleyebilir.

Microsoft’un sektöre özel yapay zeka araçlarını stratejik olarak geliştirmesi, yapay zekayı çeşitli profesyonel alanlara entegre etme, süreçleri kolaylaştırma ve geleneksel iş modellerini potansiyel olarak değiştirme eğilimini yansıtıyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.