DOLAR31,3803% 0.46
EURO34,0663% 0.56
STERLIN39,7593% 0.5
FRANG35,5434% 0.59
ALTIN2.104,24% 2,50
BITCOIN1.967.5841.952

NVIDIA’dan sürpriz yapay zeka hamlesi!

NVIDIA, yapay zeka çip üretimini bir adım öteye taşıyor. Yeni bir ekip kuran şirket, yarı özel çipler geliştirecek.

Yayınlanma Tarihi : Google News

Yapay zeka endüstrisi büyüdükçe model eğitiminde kullanılan çiplere yönelik talep de arttı. Bu talebin en büyük oyuncusu ise NVIDIA. Çin’den ABD’ye kadar farklı ülkelerde onlarca müşteriye sahip olan şirket, yarı yapay zeka çipinde yeni bir sayfa açmak istiyor.

NVIDIA, yarı özel yapay zeka çipi geliştirecek

NVIDIA, bulut ve veri merkezi müşterilerinin özel yapay zeka gereksinimlerini karşılamak için yarı özel yapay zeka çipi tasarlamak istiyor. Şirketin bu çip üzerinde çalışması için yeni bir takım kurduğu ortaya çıktı.

NVIDIA şu anda A100 ve H100 serileriyle yapay zeka ve yüksek performanslı bilgi işlem yongaları üretiyor. Ancak bazı büyük müşteriler, iş yüklerine ve altyapı ihtiyaçlarına daha iyi uyum sağlamak için özelleştirilmiş yapay zeka çip tasarımlarına ihtiyaç duyuyor.

Donanım devi tarafından kurulan Yarı Özel Ürün Çözümleri birimi ise müşterilere özel çipler sunacak. Model eğitimine özel olarak geliştirilecek yapay zeka çipleri, müşterilerle yakın bir iş birliği içinde sunulacak.

Bu yarı özel yongaların, iş ortaklarının özel yapay zeka ve makine öğrenimi uygulamaları için optimize edileceği ifade edildi. Müşteriler, NVIDIA’nın teknolojilerini kullanmaya devam ederken çip özellikleri ve tasarımına katkıda bulunabilecek. Çipler ayrıca gerektiğinde üçüncü taraf donanımlara da entegre edilecek.

NVIDIA, yarı özel çip operasyonlarının 30 milyar dolarlık bir pazara hitap edeceğini tahmin ediyor. Bu hamle ile şirket, büyük müşterilerin değişen ihtiyaçlarına daha iyi hizmet vermeyi ve kendisiyle ortaklık yapmasını sağlıyor.

Haberin kaynağı

https://shiftdelete.net/nvidia-yari-ozel-yapay-zeka-cipi