Tesla’nın Büyük Ölçekli Pil Bölümü Otomobil Sektörünün Değerini Aşabilir – RBC Capital

0

RBC Capital analistleri, Tesla’nın (TSLA) Megapack olarak bilinen büyük ölçekli pil depolama işinin değerinin, bağımsız araç üretim işinin değerini aşabileceğini tahmin ediyor.

Tesla’yı güçlü bir alım olarak değerlendiren ve hedef hisse fiyatını 297 $ olarak belirleyen finans kuruluşu, CEO Elon Musk liderliğindeki şirketin, 2040 yılına kadar ulaşılmasını bekledikleri bir hedef olan yıllık en az 2 terawatt-saat (TWh) pil depolama kapasitesine küresel bir ihtiyaç olduğunu tahmin ettiğini belirtiyor.

Analistler, “Bu talep sektör için yıllık 600 milyar dolar gelir yaratabilir” dedi. “Tesla bu pazardan %15 pay alırsa, özellikle Tesla’nın batarya depolama satışlarından 90 milyar dolarlık bir gelir elde edilebilir.”

“İşletme değerini tahmin etmek için sermaye malları için FAVÖK’ün 15 katı kullanıldığında, Tesla’nın Megapack bölümü 345 milyar dolar değerinde olacaktır. Bu değeri günümüze uyarladığımızda, 2040’tan 2024’e kadar paranın zaman değerini hesaba katarak, 120 milyar dolarlık bir cari değerlemeye ulaşıyoruz.”

Dahası, RBC Capital tahminlerinin temkinli tarafta olduğunu düşünüyor. Rakiplerine kıyasla %30 maliyet avantajına sahip olmasına rağmen Tesla’nın pazardaki %15’lik payını koruyacağını hesaplıyorlar. Ayrıca pillerin maliyeti düşse bile kar marjlarının sabit kalacağını varsayıyorlar.

Analistler ayrıca Tesla’nın otomotiv üretim segmentine yaklaşık 70 milyar dolar gibi mütevazı bir değer biçiyor ki bu rakam Megapack segmentine biçtikleri değerden daha düşük. Bununla birlikte, analistler otonom sürüş teknolojisinin yatırım görünümü açısından önemini vurgulamakta ve Tesla’nın 2025’in ikinci yarısında üretime başlaması beklenen yeni ekonomik fiyatlı modelinin tanıtımının “şirketin hisse senedi değerinin bir sonraki itici gücü olacağını” tahmin etmektedir.

Bu makale yapay zeka yardımıyla oluşturulmuş ve çevrilmiş ve bir insan editör tarafından gözden geçirilmiştir. Daha fazla ayrıntı için lütfen Hüküm ve Koşullarımıza bakın.