Türk Hava Kuvvetleri F-16 filosu için yeni dönem!

0

Türkiye son günlerde F-16 Viper Block 70 krizi ile gündemde. Zira F-35 satışında yaşanılan anlaşmazlık ve devamında Türkiye’ye F-16 Viper Block 70 satışına karar verilmesiyle birlikte konu giderek uzadı. Tabi buna bir de dün ABD Konseyi’nde red kararı çıkartmak isteyen bazı Amerikalı siyasilerin müdaheleleri de var. Ancak bugün gelen bilgilere göre Türk F-16 uçakları için alınacak elektronik harp kitleri belli oldu. İşte detaylar…

Türk F-16 uçakları için alınacak elektronik harp kitleri belli oldu!

Türkiye son birkaç aydır Amerika Birleşik Devletleri ile siyasi anlamda sıcak temas halinde. İki ülke arasında yaşanan F-35 krizi daha sonra Yunanistan’a satılan F-35’ler ve Türkiye’ye F-16 satışına karar verilmesiyle birlikte kafalarda birçok soru işareti de oluştu.

Tüm bu gelişmelerin ardından Türk Hava Kuvvetleri envanterinde yer alan F-16 Block 30 ve 50 uçakları için önemli bir gelişme oldu. Bildiğiniz üzere Türkiye 40 adet F-16’nın yanında bir de modernizasyon kiti satın alacak. 79 adet olarak bildirilen kitlerin yanında ek ekipmanlar ve mühimmatlar da satın alınacak. Bu ek ekipman olarak değerlendirilen kalemde birazdan anlatacağımız elektronik harp kitleri de yer almakta.

Yapılan görüşme ve değerlendirmelerin ardından Türk Hava Kuvvetleri envanterinde yer alan F-16 uçakları için AN/ALQ-257 Entegre Viper Elektronik Harp Süiti (IVEWS) satın alınacağı bildirildi. Bu kitler ile birlikte Türk jetleri Block 70 sınıfında elektronik harp kitlerine sahip olacak. Bu kitlerle birlikte Türk Hava Kuvvetleri envanterinde 70 olarak adlandırılacak yeni bir dönem başlayacak.

IVEWS ile birlikte F-16 uçakları yeni nesil dijital radar ikaz alıcısına, EH uygulamaları için yeniden tasarlanmış bir işlemciye ve uçağın kendi dinamikleri hesaplanarak tasarlanmış yeni veri antenleri ekleniyor. Ayrıca bunlara ek olarak AN/APG-83 SABR AESA radarı ile tam uyumlu çalışıyor.

Peki F-16 Viper Block 70 uçaklarının satışı ne zaman onaylanacak?

Amerika Birleşik Devletleri için karar artık kongre onayında. ABD’li Senator Rand Paul, Türkiye’nin F-16 Viper Block 70 satın almasına ilişkin karşıt bir tasarı hazırladı. Bu tasarı dışında başka bir karşıt durum yok. Yani 10 Şubat 2024 tarihine kadar herhangi bir iptal durumu oluşmazsa uçakların satışı onaylanacak.

Haberin kaynağı

https://shiftdelete.net/turk-hava-kuvvetleri-f-16-filosu-icin-yeni-donem