Xbox, konsol üretmeyi bırakıyor mu? CEO’dan çarpıcı sözler

0

Microsoft bir süredir oyun yatırımlarını yeniden gözden geçiriyor. Activision Blizzard’dan yüzlerce kişiyi kovan şirket, Xbox’ın fiziksel oyun satışını bırakacağını da açıkladı. Bunun üzerine Xbox’ın tamamen bulut odaklı olacağı ve konsol üretmeyi bırakacağı söylendi. Ancak konuyla ilgili açıklama Xbox Başkanı Phil Spencer’dan geldi.

Xbox, konsol geliştirmeye devam edecek

Şirket içerisinde yapılan toplantı detaylarına göre Xbox Başkanı Phil Spencer, oyun konsollarına yatırım yapılmaya devam edeceğini doğruladı. Şirketin, donanım desteğini sürdürmesi gerektiğini ve Xbox konsolu çıkarmak zorunda olduklarını belirtti.

Geçtiğimiz hafta ortaya çıkan sızıntılar, Microsoft’un Sega’nın izinden giderek konsol geliştirmeyi bırakabileceği ortaya koydu. Şirketin yalnızca PlayStation gibi diğer platformlarda oyun dağıtımına odaklanacağı iddia edildi.

Bu durum ise Xbox oyuncuları arasında Xbox Series X/S’in uzun vadedeki beklentilerine ilişkin endişe yarattı. Ancak CEO Spencer, Xbox çalışanlarıyla yaptığı toplantıda bu söylentilere son noktayı koymuş oldu. Buna göre Spencer, Microsoft’un konsol üretimini durdurmak gibi bir planı olmadığını söyledi.

Spencer ayrıca Xbox donanımının şirketin ileriye dönük oyun stratejisinin merkezinde kalacağını dile getirdi. Bu haber ise hem Xbox oyuncularını hem de yeni konsol bekleyen kullanıcıları rahatlattı.

Microsoft, Xbox Cloud Gaming gibi girişimlerle son yıllarda büyük yatırım yaptı. Çalışmalarını fiziksel konsolun ötesine genişletmiş olsa da, konsol dünyasında varlığını sürdürmek istiyor. Spencer, Microsoft’un “oyun vizyonu” hakkında daha fazla detayın da bu hafta içinde paylaşılacağını belirtti.

Haberin kaynağı

https://shiftdelete.net/xbox-konsol-uretimi-aciklama