Biden ve Trump görselleri yasaklanıyor!

0

Daha önce eski Amerikan Başkanı Donald Trump’ın tutuklanmış gibi gösterildiği yapay zeka sahteciliği vakasının başrolünde olan Midjourney şirketinin, Biden ve Trump görselleri gibi siyasi içerikleri önümüzdeki seçim döneminde yapay zeka platformundan tamamen yasaklayacağı iddia edildi.

İlk yapay zeka sahteciliği değil!

Seçim dönemine giren Amerika’da, şimdiden birçok yapay zeka sahteciliği yaşanmış durumda. Örneğin geçtiğimiz günlerde yaşanan olayda, deep fake aracılığıyla Başkan Joe Biden’ın sesi taklit edilerek bazı demokrat partili seçmenlerin sandığa gitmemesi istenmişti.

Midjourney CEO’su David Holz, siyasi içeriklerin oldukça fazla reyting almasına rağmen ülkenin içinde bulunduğu mevcut koşullarda büyük bir risk taşıdığını, eğer tedbirli davranılamazsa bu riskin firmayı iflasa kadar sürükleyebileceğini öne sürdü. Yapay zeka şirketi, özellikle sahte Trump görüntülerinin yayılmasının ardından yoğun eleştirilere maruz kalmıştı.

Midjourney’in kullanıcı sözleşmesinde yapay zeka aracılığı ile ünlü kişilerin sahte görüntülerinin üretilmesini yasaklamış olsa da, bunu engellemek göründüğünden çok daha zor denilebilir. Ancak Midjourney kötü amaçla kullanılabilecek araçlar üreten büyük yapay zeka şirketlerinden sadece biri. Özellikle deep fake teknolojisinin önümüzdeki Amerikan seçimlerini nasıl etkileyebileceği merak konusu oldu.

Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce yapay zeka sahteciliği önümüzdeki günlerde tehlikeli durumlara sebebiyet verebilir mi? Yanıtlarınızı aşağıdaki yorumlar kısmından bizimle kolayca paylaşabilirsiniz. Görüşleriniz bizim için değerli.

Haberin kaynağı

https://shiftdelete.net/yapay-zeka-sahteciligi-biden-trump