DOLAR31,1186% 0.25
EURO33,7826% 0.43
STERLIN39,4451% 0.18
FRANG35,3430% 0.3
ALTIN2.034,48% 0,09
BITCOIN1.606.113-1.27

Tesla çalışanları ne kadar kazanıyor?

Tesla tarafından açıklanan yıllık kazanç, elde ettiği gelir ve artan piyasa değeri yüzünden çalışan maaşları da sıkça gündem oluyor.

Yayınlanma Tarihi : Google News
Tesla çalışanları ne kadar kazanıyor?

Elon Musk önderliğinde dünyanın en değerli şirketleri arasına giren Tesla, bu kez de çalışan maaşları gündeme geldi. Ortaya çıkan sızıntılara göre, şirketin Amerika’daki çalışanlarına geçtiğimiz ay büyük bir zam yapıldı. Buna göre, Tesla fabrikasında çalışan bir işçi saat başına 22 dolar ile 39 dolar arası bir gelir elde ediyor. Peki Tesla çalışan maaşları ne kadar?

Tesla çalışan maaşları ne kadar?

Firmanın Amerika’daki personel maaşlarının eyaletten eyalete göre değiştiği belirtiliyor. Örneğin Nevada’da çalışan biri en düşük ücreti alırken, California’da çalışan en yüksek maaşı alıyor. Bu farkın ilgili eyaletin vergi politikasına ve hayat pahalılığına göre değiştiği ifade edildi.

Ayrıca Tesla işçilerinin 7 farklı seviyeye ayrıldığı biliniyor. Bu seviye arttıkça saat ücretleri de artıyor. Örneğin Fremont fabrikasındaki seviye 1 işçi saat başına 25.25 dolar alırken, seviye 7 işçi 35.50 dolar kazanıyor. Bu seviye farkının, işçileri üst seviyeye çıkmak için teşvik edeceği ve üretim verimliliğini artıracağı düşünülmekte.

Bir işçi eğer iyi performans gösterirse, 6 ayda bir seviye atlayabiliyor. En yüksek çalışma saati olan haftalık 40 saat üzerinden hesaplarsak en düşük işçi maaşı aylık 3 bin 520 dolar, en yüksek ise 6 bin 240 dolar yapıyor.

Şirketin üst düzey yöneticileri arasında ise 2 farklı seviye var. Ayrıca yine çalışan performansına göre belirlenen Cyber Wallet isimli bir prim sistemi mevcut. 6 ayda bir ödenen primi ise her çalışan alabiliyor. Şirketin büyük karlar açıkladığı ve hisselerin değer kazandığı dönemlerde ise çalışanlara ekstra ödemeler yapıldığı da gelen bilgiler arasında.

Peki siz Tesla hakkında ne düşünüyorsunuz? Yanıtlarınızı aşağıdaki yorumlar kısmından bizimle kolayca paylaşabilirsiniz. Görüşleriniz bizim için değerli.

Haberin kaynağı

https://shiftdelete.net/tesla-calisan-maaslari